Ücretli poşet uygulamasının ardından o uygulama da zorunlu olacak!

Yeni yılla birlikte ücretli poşet uygulaması zorunlu tutulmuşken 2021 yılında da depozito sisteminin başlatılmasına karar verildi.

Ücretli poşet uygulamasının ardından o uygulama da zorunlu olacak!

Çevre kirliliği günümüzde giderek artan ciddi bir problem olarak ifade ediliyor. Bunu engellemek ve doğayı mümkün olduğunca uzun vadede korumak için birtakım düzenlemeler yapılıyor. Hükümet tarafından desteklenen ve gerçekleştirilen bu düzenlemeler sonucunda 2019 yılıyla birlikte doğada emilimi çok uzun süren naylon poşetlerin kullanımının en az seviyeye indirilmesi için bir adım atıldı. Bu adımla birlikte pek çok çevre sorunu çözülmüş, ardından tasarruf sağlanmış ve son olarak vatandaşın büyük ölçüde bilinçlendirilmesi sağlanmıştı. 

Zorunlu depozito uygulaması da geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çevreyi korumak, tasarruf sağlamak ve bilinç uyandırmak için yeni bir açıklama yapıldı. Bu açıklama ile birlikte plastik poşet uygulamasının sonucunda kullanım miktarlarının yarı yarıya azaldığını ve bu durumun çevre için bir bilinç oluşturduğunu ifade etti. Sadece manav reyonlarında kullanılmaya devam edilen plastik poşetlerin tamamen kaldırılması için yakın zamanda bu reyonlarda da kese kağıdının kullanılması amaçlanıyor. 

2021 yılı için çevreyi korumak adına yeni bir düzenleme yapılmasına karar verildi. Zorunlu depozito uygulaması ile pet şişelerin de doğadan temizlenmesi, kullanımın azaltılması, geri dönüşüm çalışmalarının başlaması amaçlanıyor. Bu noktada pet şişeye 10 kuruş civarında bir depozito koyup kullandıktan sonra makineye atarak parasını geri alabileceği bir sistemin oluşturulması bekleniyor. Bu konuda 2021 yılı hedef alındı. Bir pilot bölge seçildikten sonra sonuçlarına bakarak uygulamanın tüm ülkede yaygınlaştırılması bekleniyor. 

Yorumlar (0)
az bulutlu