Vücuttaki ağrıların başlıca nedeni!

Kas ve eklem ağrılarına yönelik yapılan araştırmada, ağrıların D vitamini eksikliğinden kaynaklı olduğu sonucuna ulaşıldı.

Vücuttaki ağrıların başlıca nedeni!

Kas ve eklem ağrılarına yönelik yapılan araştırmada, ağrıların D vitamini eksikliğinden kaynaklı olduğu sonucuna ulaşıldı. Araştırmayı yapan Türk doktorlar eklem ve kas ağrısı şikayeti olanların çoğunluğunda D vitamini eksikliği tespit etti.

“Güneş gören bir ülke olmamıza rağmen D vitamini eksikliği yüksek”

Doç. Dr. Çiğdem  güneş ile D vitamini eksikliği arasında önemli bir bağ olduğunu vurgularken araştırması hakkında yaptığı konuşmada, “Modern yaşam tarzının gerekliliği olarak kapalı işyerlerinde çalışan, hafta sonlarını da alışveriş merkezlerinde geçiren bir toplum olduk. Bu nedenle güneş gören bir ülke olmamıza rağmen D vitamini eksikliği yüksek” ifadelerini kullandı.

D vitamini eksikliğinin başka rahatsızlıklara da neden olduğunu belirten Doç. Dr. Çiğdem sözlerine şöyle devam etti:

"D vitamini eksikliği ile ilgili yapılan çalışmalarda halsizlik, yorgunluk, depresyona eğilim,  Multipl Skleroz, tansiyon, kalp, diyabet gibi birçok hastalıkla ilişkilendirildiği biliniyor"

D vitamini eksikliğinin ilerleyen yaşlarda kemik erimesine yol açtığını belirten Doç. Dr. Çiğdem, hastalıkların yaygınlaşma sebebini çağımızdaki modernleşme süreci olarak gösterdi. İnsanların artık açık alanlarda değil tatil günlerini bile kapalı alanlarda değerlendirdiklerini savundu. Güneş görmeyen bünyelerin D vitamini yönünden eksik kaldığını söyleyen Çiğdem son olarak şunları söyledi:

"Yaygın vücut ağrısı, halsizlik, yorgunluk yaşayan her bireyin belli bir yaştan sonra D vitamininin düzenli olarak ölçülmesi gerektiğini düşünüyorum ve bunu öneriyorum çünkü düşme riski ile beraber kalça kırığı çok büyük bir sorun. O yüzden yaşlı popülasyonun bu konuda daha dikkatli olması gerekiyor. Bunun yanı sıra kapalı alanda çalışan herkes risk altında. Sabah işyerlerine giriyoruz akşam güneş gittiğinde çıkıyoruz ve D vitamini eksikliği kaçınılmaz oluyor.

Yorumlar (0)
16°
açık