İZBAN 9 yıldır İzmirlinin yaşamında

Dokuz senede yaklaşık olarak Avrupa nüfusuna denk düşecek kadar yolcu taşımış İZBAN, İzmir'deki ulaşım çözümlerinin adeta belkemiği hâline gelirken vagonları, yolcuları ve istasyon sayılarıyla sahip olduğu güzergâh genişliğini devamlı artırarak büyüdü

İZBAN 9 yıldır İzmirlinin yaşamında

Türkiye'nin havaalanı bağlantısına sahip en gelişmiş şehir içi banliyö kuruluşu İZBAN, dokuzuncu senesine girmenin mutluluğunu yaşıyor. “Hoşgörü” ve “sinerji” proje çalışması olarak birinci yolcusuna 30 Ağustos 2010 günü hizmet eden İZBAN, geçirmiş olduğu 9 senede yalnızca Türkiye'nin değil, Avrupa’nın da en hızlı gelişen raylı sistem kuruluşların biri olacak statüye sahip oldu. 24 vagonu, 31 istasyonuyla hizmet etmeye başlayan İZBAN, devamlı olarak gelişip büyüyerek vagon sayısı, yolcu sayısı ve istasyon sayılarıyla güzergâh kapasitesini kat kat genişletmeyi başardı.

9 sene önceki ilk günün bilançosu

24 vagondan meydana gelen 8 trenle hizmet hayatına başlayan İZBAN, 2014 senesinde İzmir raylı sistem çözümleri tarihinin o yıllardaki en gelişmiş yatırımlarından birini hayata geçirerek "Körfez Yunusu" adını verdikleri trenlerini bünyesine aldı. Böylece mevcut vagon sayısını 219’a artıran İZBAN, günlük seferlerini de 275’e yükselterek İzmirlilere çok daha rahat ve hızlı ulaşım çözümü sağladı. İZBAN, artmaya devam eden yolcu ihtiyaçlarına hızlıca cevap vermek amacıyla genişletilmiş araç filosunu gelecek yıllarda daha da artıracak.

Aliağa’dan başlayarak Cumaovası’na kadar mevcut olan 80 kilometrelik raylar üzerindeki 31 durakla hizmete adım atan İZBAN, Hilal istasyonun açılmasının akabinde  güney yönünde gelişimine devam etti. Torbalı mevkisindeki 6 durağın hizmete açılmasıyla istasyonların sayısı 38’e çıktı ve hat uzunluğu da 110 kilometreyi buldu. Torbalı sonrasında ilk olarak Sağlık ve Selçuk, daha sonra ise Belevi istasyonları hizmete açıldı. Sonuç olarak 41 adet istasyona erişen İZBAN’ın ray uzunluğu ise 136 kilometreye ulaştı.

Yorumlar (0)
az bulutlu