İddaa bayilerinde işler kesat

Spor Toto Teşkilat Başkanlığı'nın aldığı kararla İddaa bayilerinin prim kâr oranlarının aşağı çekilmesi adeta bomba etkisi yarattı

İddaa bayilerinde işler kesat

Seyyar üyelerine göre işyeri işleten İddaa bayilerinin giderlerinin çok fazla olduğuna vurgu yapan İzmir Milli Piyango ve Şans Oyunları Bayileri Odası Başkanı Paşa Çakmak, ‘Milli piyango bilet satışı yapan üye dostlarımızın sorunlarını ortadan kaldırmaya çalışırken, İddaa bayilerinin kâr primlerinin aşağı çekilmesiyle bambaşka bir şokla karşılaştık. İstihdam ettiren, vergisini zamanında ödeyen, ülke ekonomisine katkı sağlayan İddaa bayilerinin kâr marjlarının aşağı çekilmesi doğru bir davranış değildir. İlk başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olması kaydıyla Spor Toto Teşkilat Başkanlığı’nın bünyesine bağlı olduğu Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan yardım talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Prim oranları 7.2’den 6’ya düştü

İddaa bayilerinin net giderlerinin devamlı olarak çoğaldığı bilgisini veren Çakmak, ‘Kiralar, elektrik faturaları, doğalgaz masrafları, su faturaları gibi masrafları, sık sık çoğalan vergiler, çalışanının ve işverenin SGK borçları, oda aidatları vb. yasal borçları sebebiyle sırtında taşıdığı küfenin ağırlaştığı iddaa bayilerinin vaziyeti tekrardan incelenmeli. 27 Ağustos tarihli bildiriyle iddaa bayilerinin hakkı olan satışlardan sağlanan prim oranı yüzde 7.2’den yüzde 6’ya düşürülürken, kazançlı tahminlerin ödemelerinde de yüzde 2’den yüzde 1’e geriledi. Eskiden prim oranı yüzde 9 brüt olarak, net ise yüzde 7.2'yken, bu sayı şu anda 6’ya gerilediği açıklanıyor" diye konuştu.

Yorumlar (0)
-1°
açık