İzmir’de çocuklardan büyük vefa

İzmir’in Menemen ilçesinde sokakta buldukları üç aylık yavru köpeği besleyen dört çocuk, hasta olduğunu farkedince, bakım ve tedavi masraflarını karşılamak amacıyla mahallede bir stant açıp, evlerinden getirdikleri ve komşularının bağışladığı ürünleri satarak para biriktirmeye başladı.

YAŞAM 29.07.2019, 15:19
İzmir’de çocuklardan büyük vefa

Kampanyalarına ‘Bir mama da senden’ ismini veren çocuklar, iki günde 310 lira toplayarak, ‘Şampiyon‘ adını verdikleri yavru köpeği tedavi ettirip, sokak hayvanları için mama satın aldı.

Standa ‘Unutmayalım ki doğanın dengesini hayvanlar korur’, ‘Çare siz olabilirsiniz, koru ve yaşat’ yazılı dövizler yerleştiren çocuklar aileler de destek verdi.

Kampanyayı başlatan çocuklardan Toprak Tan Gülder’in annesi Serap Gülder şunları söyledi: “Çocukların bir yavru köpek için ellerinden geleni yapması bizi çok duygulandırdı. Elimizdeki mamalar bittikçe devam etmeyi düşünüyoruz. Yan sitemizdeki çocuklar da gördükten sonra stant açmaya başladı. Umarım bu yaygınlaşır ve sokak hayvanlarına verilen değer artar.”

‘GÖSTERİLEN DESTEK GURU VERİCİ’

Çocuklara destek veren Gülder sözlerini şöyle sürdürdü: “Çocuklarımızın böyle bir kampanyanın içinde bulunmasından çok etkilendik. Ailelerin buna destek vermesi çok etkileyiciydi. Aileler kek yaptılar, onları da sattılar. Hepimizin, annelerin, komşuların destek vermesi inanılmaz gurur vericiydi. Kimisi hiçbir şey almadan bağış yaptı, kimisi 10 TL yerine 50 TL verdi. Bazı komşular kendi çocuklarını yanımıza getirmek istediler, çocukları örnek alsın istediler. Stant açtığımızı zabıta da duymuş, onlar da gelip çocukları konuştular ve aferin diyerek kendileri de stanttan alışveriş yaptılar. Onlar gerçekten kalpleri temiz, koca yürekli çocuklar. Hasta köpek için ellerinden geleni yaptılar. Mahallemizde çoğu insan sokak hayvanları ile ilgileniyor. Benim teyzem bütün maaşını mamaya yatırıyor, sokak hayvanlarına veriyor. Sabah öğlen akşam hayvanları besliyor. Aslında bu kampanyanın başlangıcında oğlum teyzemden örnek aldı. Menemen belediyesi eylül ayında madalya töreni düzenleyecek, bizim çocuklarımızı da çağırdılar. Belediye Başkanı Serdar Aksoy da standı ziyarete geleceğini söyledi.”

‘BİR KAP SU BİLE ÇOK ÖNEMLİ’

Toprak Tan Gülder de, “Örnek bir davranışta bulunmak istedik. Sokak hayvanlarına kötü davranmayalım, onları sevelim, onlara yiyecek vermezsek hasta olurlar. Evin önüne bir su kabı koymak bile çok önemli. Hayvanlar aç ve susuz kalıyorlar, biz onları kurtarmak istiyoruz” dedi.

‘BAŞKA SOKAK HAYVANLARINI DA KURTARMAK İSTİYORUZ’

Çocuklardan Güneş Yuvanç ise şunları söyledi:

“Yavru köpeği kurtardığımız için çok sevinçliyim. İlk olarak bu köpeği kurtardık, fakat bu projeyi devam ettirerek başka sokak hayvanlarını da kurtarıp, beslemek istiyoruz. Sokak hayvanlarına mama ve yemek verilmeli. Onlara asla zarar vermemeliyiz. Onların da bizim gibi yaşama hakları var. Bütün insanlar hayvanlar için elinden geleni yapmalı, ellerinden bir şey gelmiyorsa da zarar vermesinler yeter.”

Yorumlar (0)
22°
sağanak