İZMİR'DE AKDENİZ MEYVE SİNEĞİNE KARŞI; OLİPE TUZAKLA MÜCADELE

İzmir’de Akdeniz Meyve Sineğine karşı kimyasal mücadeleye alternatif olarak DAP kullanılmak suretiyle hazırlanan çekici tuzaklarla mücadelenin sonuçları araştırılıyor.

YAŞAM 06.10.2020, 15:31 Ecem Atabay
İZMİR'DE AKDENİZ MEYVE SİNEĞİNE KARŞI; OLİPE TUZAKLA MÜCADELE

2020-2022 yılları Akdeniz Meyve Sineği (Ceratitis capitata Wied. Diptera: Tephritidae) Mücadelesi Ulusal Eylem Planı’na dayanılarak hazırlanan projeyi; İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Menderes, Seferihisar ve Selçuk İlçe Müdürlükleri, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölüm Başkanlığı ve Ege İhracatçılar Birliği yürütecek.

Proje kapsamında; Menderes, Seferihisar ve Selçuk İlçelerinde toplam 15 dekar mandarin bahçesinde DAP kullanılmak suretiyle tuzakla mücadelenin etkisi araştırılacak, tuzak kontrolleri yapılacak, sonuçları değerlendirilecek.

Proje ile mandarinin ana zararlısı olan Akdeniz Meyve Sineği ile mücadelede Biyoteknik Mücadele yönteminin yaygınlaştırılması, insan ve çevre sağlığının korunması, alternatif mücadele yöntemleri belirlenerek üreticilerin girdi maliyetinin azaltılması sonucu kazançlarının arttırılması amaçlanmaktadır.

Yorumlar (0)
18°
açık
banner202