Minimum okul maliyeti 500 lira

Okulların açılmasına kısa bir zaman kala okul kıyafeti, çanta ve kırtasiye, ayakkabı alışverişi yapmak için asgari harcanacak ücret 500 lira şeklinde belirlendi

Minimum okul maliyeti 500 lira

Ülkemizde okul öncesi, ilkokul ile ortaöğretime devam eden 18 milyon, üniversiteye devam eden 8 milyon olması kaydıyla, toplam 26 milyon öğrenci bulunuyor.  Ankara, İstanbul ile İzmir'in nüfusundan çok daha fazla miktarda olan öğrencilerin okul telaşı ile okul arkadaşlarıyla buluşma heyecanı başlamışken, ebeveynler de okul giderlerini nasıl karşılayacaklarını düşünmeye başladı.

İlkokul ve ortaöğretim talebeleri 9 Eylül Pazartesi tarihinde sınıf arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle bir araya gelerek tekrardan ders başı yapacak. Okul öncesi ile ilkokul ve ortaokul kurumlarının birinci sınıfına başlayanlar da 5 Eylül'de 2 gün süren adaptasyon dönemine dahil olacak.

Her yıl yükselen okul masrafları sebebiyle Eylül sendromu altında olan aileler de bu sene okula yeni başlayacak öğrenciler için asgari 500 lira masraf yapacak.

Ülkemizde yapılan araştırmada ebeveynlerin cüzdanlarından eğitim bütçesinde elbise, okul ayakkabısı, çanta ile kırtasiye giderleri için cüzdanlarından 500 lira ile 1500 lira çıktığı bildirildi. Milli Eğitim'in açıkladığı bildiride okulların istediği bağışlar da dahil edildiğinde bu miktar daha da artıyor. Ayakkabılar ve kıyafetlerin gideri en az 300 liradan başlarken kalem, defter okul çantası benzeri önceliği olan kırtasiye ürünleri de 250 ile 900 lira arasında farklılık gösteriyor. Okula yeni başlayacak bir öğrenci için de ailelerin cebinden 500 lira ile 1500 lira tutarında para çıkıyor.

Kolejlerin masrafları çok daha yüksek

Koleje gitmesi planlanan veya koleje devam eden öğrencilerin eğitim bütçeleri ise yaklaşık olarak 5 bin lira civarında seyrediyor. Kolejlerin kendi formaları, eşofman ile hırkaları ve ayakkabıları, okul armalı çantalar gibi çeşitli masrafların dışında özel kırtasiye ile kitap masrafları da giderler arasında yer alıyor.

Yorumlar (0)
11°
parçalı bulutlu