İshale iyi gelen besinler nelerdir? İshal nasıl geçer?

Fazla ve sulu dışkılama ishal olarak isimlendirilirken, bu durumda yapılabilecekler ve tüketilebilecek besinler dikkat çekiyor.

İshale iyi gelen besinler nelerdir? İshal nasıl geçer?

Günümüzde kişilerin en çok karşılaştığı sorunlar arasında bağırsak problemleri geliyor. İshal kişilerin yaşam kalitelerini olumsuz etkilediği için biran önce gerekli önlemlerin alınması öneriliyor. İshal kısa süreli olduğu zaman tüketilen besinlerin bağırsak sistemini bozmasından dolayı ortaya çıkıyor. Ancak uzun süreli ishaller ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. 

İshalden nasıl kurtulabilirsiniz?

İshal belirtileri sulu ve cıvık dışkılama ile kendisini göstermektedir. Acil dışkılama ihtiyacı ortaya çıktığında kişilerin dışkılarını tutmak konusunda zorluklar yaşadıkları belirlendi. Karın bölgesinde ağrı ve gaz problemleri de sık sık karşılaşılan problemler arasında yer alıyor. 

İshalle başa çıkmak için doktora gitmeden önce ufak uyarılara dikkat etmek etkili olabilir. vücudun kaybettiği suyu geri kazanmak için bol su tüketilmesi son derece önemli. Posalı ve lifli gıdalar tüketerek vücudun çalışma sistemini yeniden düzenleyebilirsiniz. Patates püresi, pirinç haşlama, elma, muz, yoğurt gibi besinler bağırsakları yeniden düzenleyebilir. İshal olan kişilerin baharatlı ve acı gıdalardan, alkol, kafein ve yağlı besinlerden uzak durmaları hastalığın ilerlememesi açısından tüketilmemesi gerekmektedir. İshalin uzun sürmesi daha ciddi hastalıkların varlığını ortaya koyabilir. Bu durumda mutlaka uzman bir doktora başvurmak son derece önemlidir. 

Yorumlar (0)
12°
açık