Elektronik sigarada büyük tehlike fark edildi!

Elektronik sigara kullanımının yıllar içerisinde gerçekleştirilen değerlendirmelere göre akciğerlerde hasara sebep olduğu ve ciddi sağlık problemlerine neden olduğu ifade edildi.

Elektronik sigarada büyük tehlike fark edildi!

Sigarayı bırakmak isteyen ya da sigaranın zararlarını aazaltmak isteyen pek çok kişi son yıllarda elektronik sigara kullanımına başladılar. Elektronik sigara kullanımının daha zararsız olduğu düşünülüyor. Yapılan incelemeler sonrasında bu düşüncelerin gerçeği yansıtmadığı ifade edildi. ABD'de yapılan bir araştırma sonrasında elektronik sigara kullanımı ortaokul öğrencilerinde yüzde 48 oranında lise öğrencileri arasında ise yüzde 78 oranında artmaya başladı. 

Elektronik sigara akciğerlerde hasar bırakıyor

Uzmanlar tarafından elektronik sigara çağın en büyük vebası olarak ifade ediliyor. İçeriğinde yapılan araştırmalar sonrasında üründeki nikotin miktarının son derece fazla olduğu belirlendi. Özellikle ürün içeriğinde son yıllarda farklı değişimlerin yaşandığı ve kontrollerin sanıldığı kadar doğru yapılmadığı öğrenildi. 

Doktorlar tarafından yapılan incelemelerde akciğer yetmezliği ile hastanelere başvuran kişi sayısının giderek arttığı belirlendi. Yapılan incelemeler sonrasında elektronik sigara tüketiminin akciğer hasarlarını giderek artırdığı tespit edildi. Son dönemlerde elektronik sigara solunum yetmezliğine neden olduğu gibi yoğun bakımda tedavi gören gençlerin sayısının da giderek artmasına neden oldu. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen bilimsel araştırmalara da konu olduğu belirlendi. Elektronik sigaralar içerisinde yer alan aromalı sıvılar akciğerler toksik etkiler yarattığı için pek çok hastalığın tetiklenmesine neden oluyor. Aromalı olan tatlandırıcılar genellikle nikotinin kolay bir şekilde çekilmesine neden oluyor. Sıklıkla kullanılmasının asıl nedeni buyken bir süre sonra ciğerlerde toksik maddelerin birikmesine yol açıyor. 

Yorumlar (0)
10°
parçalı az bulutlu