Menemen Cezaevi hakkında korkunç salgın iddiası!

CHP Milletvekili tarafından İzmit Menemen cezaevinde salgın hastalıkların baş gösterdiği ve bölgenin karantinaya alındığı iddialarına yanıt verdi.

Menemen Cezaevi hakkında korkunç salgın iddiası!

Bir süredir İzmir Menemen cezaevinde çeşitli salgın hastalıkların olduğu, mahkumların zorluk yaşadığı yönünde iddialar gündeme gelmişti. CHP İzmir milletvekili Atilla Sertel konu hakkında gündeme gelen iddiaları meclise taşıdı. Cezaevi şartlarının bir insanın kalabileceği derecede hijyenik olmadığını ve her geçen gün yeni bir hastalığın baş gösterdiğini ifade etti. Son bir yıllık süreç içerisinde hastalıklardan dolayı 14 kişinin hayatını kaybettiği belirlendi. 

Salgın hastalıklar sebebiyle karantina gerçekleştirildi

Menemen R tipi açık cezaevinde yaşandığı söylenen hastalık iddiaları meclise taşındı. Yapılan değerlendirmeler hakkında Sertel 'Menemen cezaevi hakkında çok kötü bilgiler kulağıma gelmeye başladı. Cezaevinde kapasitesinin çok üzerinde mahkum olduğu belirlendi. Hatta sayının fazla olması nedeniyle koridorlarda ve tuvaletlerde yatmak zorunda olduklarını öğrendim. Kalabalıkta hijyen yeteri kadar sağlanamadığı için sağlıksız yemeklerin çıkarıldığı bilgisi geldi. Cezaevinde mahkumlar arasında hızla yayılan bir salgın hastalık bulunuyor. Adalet Bakanlığının bu süreçte olaya en kısa zamanda el atması gerekiyor' ifadelerini kullandı. 

Cezalarını çekmek için cezaevinde yatan mahkumların 2019 yılı başından beri salgın hastalıklarla baş ettikleri belirlendi. Cezaevi koşullarından dolayı ölüme mahkum edilen mahkumlar hakkında inceleme başlatıldı. 150 kişilik bölüm içerisinde 450 kişinin olduğu ve yatacak yer olmadığı belirlendi. Bu konuda kısa süre içerisinde bir çalışmanın gerçekleştirilmesi bekleniyor. Bakıma muhtaç hasta mahkumların da en kısa sürede tedavi edilmesi için çalışma başlatılması bekleniyor. Adalet Bakanlığının yakın zamanda inceleme başlatması bekleniyor. 

Yorumlar (0)
11°
parçalı az bulutlu