NASA dünyayı korumak için çalışmalara başladı!

NASA dünyayı tehlikelerden korumak için harekete geçtiğini duyurdu. Dünyaya çarpması beklenen asteroidin yönünün değiştirilmesi planlanıyor.

BİLİM 04.09.2019, 13:32
NASA dünyayı korumak için çalışmalara başladı!

NASA ve ESA tarafından gerçekleştirilen yeni bir ortaklık sonrasında dünyanın tehlikeli sayılan asteroidlerden korunması için bir çalışma yapılmasına karar verildi. Ortak çalışma sistemi içerisinde ekipler fırlatacakları bir uzay aracının asteroide çarpmasını sağlayarak zararlı asteroidin yönünün değiştirilmesi planlanıyor. Bu projenin çalıştırılması için 11 ile 13 Eylül tarihleri arasında Roma'da özel bir toplantının gerçekleştirilmesi planlanıyor. NASa ve ESA tarafından gerçekleştirilecek olan çalışmanın dünyanın koruma altına alınması planlanıyor. 

Dünyayı korumak için neler yapılacak?

Ekipler projeyi tam anlamıyla test etmek ve başarı sağlamak için Didymos isimli bir asteroidin seçildiği açıklandı. Verilerin toplanması için farklı bir uzay aracının kullanılması bekleniyor. Bu süreç içerisinde HERA ve DART isimli uzay araçları veri toplamak için özellikle seçildi. 

Ancak merakla beklenen çalışmaların hemen başlamayacağı ifade edildi. Uzay aracı öncelikli olarak 2022 yılında uzaya gönderilecek. Yapılacak çalışma ve hesaplama sonrasında asteroidle çarpıştırılması beklenecek. Çarpışmanın gerçekleşmesinin ardından krater şekli gibi önemli değerlendirmeler gerçekleştirilecek. HERA ise iki yıllık süreç içerisinde asteroidle çarpışması bekleniyor. Deneyin sonuçları doğru bir şekilde hesaplandıktan sonra dünyanın korunması için gerçek çalışmaların gerçekleştirilmesi bekleniyor. Asteroidlerin gelecekte dünyayı tehdit altına alacakları ifade edilmişti. Bunun üzerine deneyin başarılı sonuçlar vermesi bir süre sonra daha kapsamlı çalışmaların yapılması ile mümkün olacak. Asteroidlerin yönleri yeni çalışma ile değiştirilebilecek. 
 

Yorumlar (0)
34°
açık