Kardeş Kent’ten Veda Ziyareti

Türk-Alman ilişkilerine önemli katkılar veren Torbalı-Wunsiedel kardeş kent projesi kapsamında Wunsiedel Kaymakamı Dr. Karl Döhler’in emekli olması nedeniyle Torbalı Belediye Başkanı’na ziyarette bulundu.

Kardeş Kent’ten Veda Ziyareti

Türk-Alman ilişkilerine önemli katkılar sağlayan Torbalı-Wunsiedel kardeş kent projesi kapsamında Wunsiedel Kaymakamı Dr. Karl Döhler’in emekli olması nedeniyle bugün Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur’a veda ziyaretinde bulundu. Yapılan görüşmelerde Döhler, Başkan Uygur’a kardeş kent projesine verdiği büyük destekten dolayı onur madalyası verdi.

35 yıldır devam eden kardeş kent projesi, Torbalı ve Wunsiedel’ın destekleri ile devam ediyor. 4 yıldır öğrenci değişiminin olmadığı iki kent arasında Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur’un yeniden başkan seçilmesiyle öğrenci değişimleri kaldığı yerden devam ederken Wunsiedel kardeş kent kaymakamı Dr. Karl Döhler ve ilçe Meclis üyeleri, Döhler’in emekli olması nedeni ile Torbalı’ya geldi.

Kardeş kent projesine büyük destek veren Wunsiedel Kaymakamı Dr. Karl Döhler, emekli olmasıyla Torbalı’ya veda ziyareti gerçekleştirdi. Torbalı Belediye Meclis Salonunda gerçekleşen görüşmede Belediye Başkanı İsmail Uygur’a kardeş kent projesine verilen desteklerden dolayı, Wunsiedel Kaymakamı Dr. Karl Döhler tarafından onur madalyası verdi.

Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur toplantıda yaptığı konuşmada veda ziyaretinden dolayı mutluluk duyduğunu belirterek, “Alman dostlarımızı Torbalı’da görmekten gerçekten çok mutluyum. 4 yıldır kardeş kent programlarımıza ara verilmişti. Tekrar bu programın başlatılmasıyla sayın kaymamamıza teşekkür ediyoruz. Küçük bir grupta olsa gençlerimize oraya gidip geldiler. Önümüzdeki süreçte programımız gelişerek devam edeceğine inanıyorum. Ayrıca ziyaretlerinden dolayı kendilerine teşekkür ederim” diye konuştu.

Daha sonra konuşma yapan Wunsiedel Kaymakamı Dr. Karl Döhler Torbalı’ya gelmekten büyük bir mutluluk ifade ederek sözlerine şu şekilde devam etti.  Döhler, “Wunsiedel ile Torbalı arasındaki kardeş kent için verilen hizmetlerden dolayı Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur’a teşekkür ederiz. Sevgili İsmail Uygur, Wunsiedel ile Torbalı arasındaki Ortaklılığımızı hayata geçirme için değerli çabalarınızdan dolayı 2013 altın onur madalyasına layık görmüştüm. Belediye başkanlığı seçiminden sonra başkan seçilmenizden sonra nihayet bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Farklı kültürlerdeki insanları bir araya getirdiği için çok güzel bir ortaklıktır. Eski Almanya Cumhurbaşkanın dediği gibi; ‘İnsanlar bir araya geldikçe anlayış gelişir, anlayış olan yerde dostluk gelişir. Dostluk olan yerde barış gelişir.’ Sevgili İsmail Uygur işte sizde bu anlayışla hareket ettiniz. İnsanların bir araya gelmesini, aralarında dostlukların oluşmasına neden oldunuz. Dolayısıyla bu onur madalyasını size vermek benim için özel bir mutluluktur. Çünkü ortaklığımıza özel katkılarda bulundunuz. Sonuç olarak, iki bölgede yaşayan insanların ve aynı zamanda kültürlerin bir birine yabancı olmamasının yolunu açtı. Sizin desteğinizle, Wunsiedel ile Torbalı arasındaki erişim programı örneğin uzman personel, okullar, meslek kuruluşları değişim programı gibi değinmeyi başardı. Projeye verilen tüm desteklerden dolayı bir kez daha teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
16°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur