Serter'den iktidara çağrı! Belediyelere ÖTV ve vergi muafiyeti sağlayın, adil şekilde pay verin!

CHP İzmir Vekili Serter, iktidarın koronavirüs politikasını eleştirerek belediyelerin vergi ve ÖTV muafiyetinin sağlanması ve adil şekilde pay verilmesini istedi.

POLİTİKA 15.04.2020, 14:38
Serter'den iktidara çağrı! Belediyelere ÖTV ve vergi muafiyeti sağlayın, adil şekilde pay verin!

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, iktidarın koronavirüs kapsamında aldığı önlemlerin yetersiz olduğunu söyledi, uygulamaları eleştirdi. İktidarın günübirlik kararlar alarak öngörüsüz şekilde davrandığını söyleyen Vekil Serter, halkın sağlığını korumakla ilgilenmek yerine yerel yönetimlerin bağış alma kanallarının engellenmesine tepki gösterdi. Belediyelere vergi ve ÖTV muafiyetinin sağlanması gerektiğini söyleyen Vekil Serter, ayrıca genel bütçe vergi gelirinden belediyelere adilce pay verilmediğine dikkat çekti.

SİYASET YAPMANIN DEĞİL CAN KURTARMANIN ZAMANI

Siyaset yapmanın değil insan canını kurtarma zamanı olduğunun altını çizen Serter, “Ülkemizde iktidar, halkın özgün iradesini ortaya koyduğu yerel yönetimlerin bağış hesaplarını bloke etmekle uğraştı. Ayrıştırmayın, birleştirin, halkın oy verdiği yerel yönetimlerin hizmet etmesinin önünü kesmeyin. Belediyeler halka hizmetlerini bir vatan borcu olarak yapmak istiyor, engeller koymayın. Hep birlikte COVİD-19’a karşı savaşmalıyız” dedi.

EKONOMİK PAKETLER YETERLİ DEĞİL

Koronavirüse karşı alınan ikinci ekonomik tedbir paketini değerlendiren Serter,  ekonomik paketlerin yeterli düzeyde olmadığını söyledi. Belediyelerin vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılamak için destek beklediğini belirten Serter, “Bugün Türkiye’de, kamu bankaları, Merkez Bankası gibi kamu kuruluşları iktidarın açtığı kampanyalara katılırken bizim belediyelerimizin elleri kolları bağlandı, buna rağmen belediyelerimiz 7/24 halkımıza elindeki bütün kaynaklarla destek veriyor. Böylesi zor bir dönemde, her yetkiyi kendisinde toplamış olan ve gün geçtikçe daha çok tek adam yetkilerini genişleten Cumhurbaşkanı’na sesleniyorum genel bütçe vergi gelirlerinden vatan borcu yapan belediyelere adil bir şekilde pay verin” diye konuştu.

BELEDİYELERE DESTEK OLUN

TBMM’ye gelen Kovid-19 ekonomik önlemler yasa paketinde var olan belediyelere dair maddelerin yetersiz olduğuna da vurgu yapan Serter, sözlerini şöyle tamamladı: “Belediyelerin en temel hizmet noktaları olan ulaşım, su temini gibi konularda vergi muafiyetlerinin uygulanması böylesi zor bir dönemde ele alınması gereken ilk konu olmalıdır. Toplu taşımada kullanılan akaryakıtın doğalgazın ve elektriğin özel tüketim vergisini kaldırın, belediyelerin toplu taşıma sistemini ayakta tutan kuruluşlara, kişilere destek vermesini sağlayın. Belediyelerin ve bağlı şirketlerinin sigorta prim borçlarını erteleyin”

Yorumlar (0)
24°
açık
banner202