21.10.2020, 20:16

Gitmek için gelinen bir yer olarak dünya

Bu sabah Kaan Ökten’den bir cümle okudum, ‘Gitmek için gelinen bir yer olarak dünya…

Yaşama yolculuk diyenler, yaşamdan sonra ahiretin üzerine kurulu dinler, yeniden doğuma ve tekrar tekrar dünyaya gelmeye inanlar…

Hepsinin aslında ortak noktasında olan yaşamın bittiği noktanın bilinmezliği..

Okuduğumu düşünürken başka bir yerde bu resim gördüm : Miss Mexico yarışması için katılan bir aday. Muhtemelen iki sebepten yaptı. 2020’nin hayat ile ölüm arasındaki çağrışımı en çok hissettiren sene olması ve de bir kaç haftaya yapılma vakti gelen ‘ölüler festivali’ne dikkat çekmek.

Apayrı bir alemden gelmiş gibi, net bir güç ve güzellikle poz vermiş..

2017 senesinde Oscar alan Coco filminde ilk aklıma düşmüştü. Meksika’da ‘ölüler festivali’ kutlamlarında müzik ile boyut değiştiren, bir çocuk üzerinden , ölümün bir devam olduğunu , dünyevi sevginin ‘hayatı’ bittikten sonra sürdürdüğünü masal gibi anlatır filmde.

Köklerimiz var, memleket neresi derken sorduğumuzdan öte. Genlerimizden gelen, taşıdığımız hatıralar, bilgiler, yetiler, nesilden nesile geçen tanıdık gelen kokular, tatlar, insanlar, mekanlar.

Bir şey devam ediyor, Meksika’da yapılan bu festivalde de aslında tam bu tema var. 2 gün süren ve iskeletlerin , korkutucu makyajların yapıldığı , ışık dolu sokaklarda dansların , yemeklerin bolluğun olduğu festival. O festivali artık kutlayamayan ‘sevdiklerinin’ anıldığı bir hayat kutlaması.

Değişik bir 2020 geçiriyoruz. ‘I survived corona’ duvar yazısının önünden yürüyerek geciyorum her gün Caddebostan sahilde işe giderken , distopik bir film senaryosunun dekoru gibi..

‘Korona’da sağ kaldım’ çevirisi. Umarım tüm sevdiklerimizle sağlıklı bir şekilde atlattığımız bir süreç olacak, olsun…

Bilgi, sevgi ve cesaretin ölümsüzlüğünü dokusuna işlemiş bir kültürden yazmanın umudu ile yansıyor bu istek.

2020’de Meksikalılar bu festivali sokaklarda her zaman ki coşku ile 2 Kasım’da kutlayabilecek gibi durmuyorlar. Ama kutlamalar sembolik sonuçta. Tüm insanlıkta, kültürlerde var olan, anmayı , hatırlamayı; sevgiyi yaşatmayı hep yapabilmek dileğiyle.

Festival için detaylı bilgi : https://www.nationalgeographic.com/travel/destinations/north-america/mexico/top-ten-day-of-dead-mexico/

Yorumlar (0)
10°
açık
banner202