Kruvaziyer Turizminde Büyük Adım

İMEAK Deniz Ticaret Odası dünyanın en büyük kruvaziyer liman örgütü Akdeniz Kruvaziyer Limanları Birliği’ne resmen üye oldu.

EKONOMİ 16.10.2019, 10:01 16.10.2019, 10:07 Melis Çivici / meliscivici@izmirgundem.com
Kruvaziyer Turizminde Büyük Adım

İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın 31 Ülkede 120 limanın üye olduğu dünyanın en büyük kruvaziyer limon örgütüne üyeliği MedCruise’un 1-4 Ekim tarihlerinde Fransa Côte d'Azur Antibes şehrinde yapılan 55. Genel Kurulu’nda onaylandı.

MedCruise Genel Kurulu’na İEMAK Deniz Ticaret Odası’nı İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk temsil etti. Düzenlenen toplantıda operatörler ve Türk limanlarına dair 2020 ve sonraki süreçte gerçekleştirilecekler konuşuldu. Ayrıca kruvaziyer hatlarının temsileri Türkiye seferine başlayacakları için mutlu olduklarını ifade etti.

Düzenlenen toplantıda konuşan Yusuf Öztürk, “İstanbul ve İzmir 2020’de başlayarak, 2021’de daha da kuvvetlenerek kruvaziyer gemilerine ev sahipliği yapmaya başlayacak. MedCruise üyeliğimiz de hedeflere ulaşmamızda çok önemli destek olacak” dedi. Türk kruvaziyer sektörüyle ilgili bir sunum da yapan Öztürk, Türkiye’nin pek çok bakımdan kruvaziyer gemileri için eşsiz rota olduğunu söyledi.

Öztürk, “2027’ye kadar dünyada 123 gemi suya inecek. Her 39 günde bir gemi inşa edilip kruvaziyer turizminin hizmetine girecek. Gemilerin önemli bölümü Akdeniz’de seyahat edecek. Kruvaziyer firmaları aşırı yoğunluk ve yerel halkın memnuniyetsizliğinden dolayı Venedik, Barselona, Dubrovnik gibi Batı Akdeniz limanlarından farklı limanlar arıyorlar. Bu nedenle Doğu Akdeniz’e yöneldiler. Nitekim son aylarda en fazla rezervasyon alan yerler Türkiye, Karadeniz ve Kuzey Afrika. İstanbul’daki Galataport’un devreye girmesi de bu süreci hızlandırdı. Gemilerinin yüzde 16’sı Akdeniz’de olan MSC’nin yetkilileri, önümüzdeki dönemde 4 gemiyi daha Akdeniz’e yönelteceklerini, Doğu Akdeniz ve Türkiye pazarına dönmekten mutlu olduklarını açıkladılar” diye konuştu. Öztürk ayrıca İMEAK Deniz Ticaret Odası olarak kruvaziyer gemilerinin Türkiye’ye geri dönmesi için 2015’ten bahisol bu yana çalıştıklarını belirterek, “Kesinleşmiş rezervasyonlara göre İzmir’e 2021 yılında Costa dört, MSC 20’nin üzerinde sefer yapacak. Bu sayının hızla artacağına inanıyoruz. Son dönemde kruvaziyer yolcuları için küçük liman şehirleri cazip hale geldi. Celestyal Cruise Çanakkale’ye uğrak yapma kararı aldı. Kruvaziyer operatörlerinin radarında Bodrum, Fethiye gibi limanlar da var. Ayrıca küçük ama lüks yelkenli gemilerin 2021’deki duraklarından biri Türkiye olacak. Ülkemizin kruvaziyer gemilerin rotasına dahil olması için gösterdikleri gayretten dolayı Galataport, Global Liman İşletmeleri’ne teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar (0)
20°
parçalı az bulutlu
banner202