Tunç Soyer : Whatsapp grubu kurulduğuyla kaldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belediye başkanlarıyla yaptığı görüşmenin herhangi bir sonuca bağlanmadığının altını çizerek , “Orada konuşulanların ve gereklerinin yapılmasına dair hiçbir şey olmadı. Taleplerimize cevap da almıyoruz. Whatsapp grubu da kurulduğuyla kaldı” dedi.

BELEDİYE 11.01.2020, 14:57
Tunç Soyer : Whatsapp grubu kurulduğuyla kaldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belediye başkanlarıyla yaptığı görüşmenin herhangi bir sonuca bağlanmadığının altını çizerek , “Orada konuşulanların ve gereklerinin yapılmasına dair hiçbir şey olmadı. Taleplerimize cevap da almıyoruz. Whatsapp grubu da kurulduğuyla kaldı” dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bir televizyon kanalında açıklamalarda bulundu.

Bir televizyon kanalına açıklama yapan Soyer “O gün gerçekten büyük umut ve heyecanla gittik. Belki Türkiye Cumhuriyet tarihinde ilk kez sayın Cumhurbaşkanımız büyükşehir belediye başkanlarını davet etmişti. Bütün bakanlar karşımızdaydı. Tek tek belediye başkanları hangi bakandan ne talebi varsa konuşma fırsatı bulduk. İzmir’in çok sorunu var. Bunlardan bir tanesi elektrik fabrikasıydı. Bu bir endüstriyel miras, kültür mirası. Çok metruk, dökülüyor. Özelleştirme İdaresi bu binayı ihaleye çıkardı. İhalede 35 milyon lira bedelle hale bize kaldı. Buna koruma altında ancak aslına uygun restore edebilirsiniz. O gün sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettim. Hazine Bakanımıza ‘ne yaptınız, durum nedir’ dedi. Bakanımız ilgileneceğini söyledi. Ne yazık ki onunla ilgili bir adım atılmadı henüz. Üzücü olan yanı orada konuşulanların gereklerinin yapılmasına dair hiçbir şey olmadı. Taleplerimize cevap da almıyoruz. İhaleye girip satın alıyoruz ve fakat hala bu onaylanmıyor. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesiyle bu noktada. Böyle bir ihalenin neden sayın Cumhurbaşkanının onayına tabi olsun ki. Bu sistemi kilitleyen bir durum. İzmir’in uzun yıllardır bekleyen çok şeyi var. Ankara’daki bakanlıkların bürokrasi kademelerinde tıkanıklık yaşıyoruz” dedi.

“Kurulduğu ile kaldı”

Soyer, “Kurulduğuyla kaldı” dedi. Buca metrosunu da Büyükşehir Belediyesi’nin finans gücüyle yapacaklarını söyleyen Soyer, “Gönül ister ki hükümet destek olsun. Halkapınar Otogar projesi var. 4 yıldır adım atılmıyor. Projesi hazır, yatırım planı hazır. Ankara’ya gittiğimizde sayın Cumhurbaşkanımıza ifade ettik. Buca Metrosu içinde finansmanın tamamını sağlamış değiliz. Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası’ndan 80 milyon Euro aldık. Fransız Kalkınma Ajansı ile anlaşma yaptık. Dünya Bankası ile anlaşma yapıyoruz. Türkiye içinde maalesef kredi yok. Bu kadar düşük faizle bulmak mümkün değil” diyerek Belediye başkanları arasında kurulan Whatsapp grubundan da hiç mesaj paylaşılmadığını vurguladı.

“Cemaat, kültür evi olarak kullanılmasından şikayetçi”

Soyer, “Orada bir sıkıntı var. Cemaat, kültür evi olarak kullanılmasından şikayetçi. Burada ibadet istediklerini söylüyorlar. Oranın işletmecisi anahtarı veriyor, vermiyor. Sonuçta biz bunların devredilmesi gerektiğini ve ibadethane olarak kabul edilmesini düşünüyoruz. Komisyona getirdik, oy çokluğu ile geçit. Mecliste pazartesi enine boyuna konuşacağız. Karşılıklı tezler ortaya konacak” diyerek cemevleri ile ilgili açıklama yaptı.

Yorumlar (0)
23°
açık