Torbalı Belediyesi 8 Mart’a hazır

8 Mart’ta özel konser ve gösterilerle Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlamayı planlayan ancak gelen üzücü haberlerle eğlenceleri iptal eden Torbalı Belediyesi iki ayrı belgesel filmini kadınlar için BKM’de perdeleyecek

BELEDİYE 08.03.2020, 08:21
Torbalı Belediyesi 8 Mart’a hazır

Kadınlara özel Torbalı Belediyesi’nden film gösterimi8 Mart’ta özel konser ve gösterilerle Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlamayı planlayan Torbalı Belediyesi, ülke genelinde üst üste alınan acı haberler nedeniyle bu programı iptal etti. Kadınlar için özel bir çalışma daha yapmak isteyen belediye bu kapsamda iki ayrı belgesel filmini kadınlar için BKM’de perdeleyecek. Kadınlara özel olarak hazırlanan bu özel etkinlikte Kraliçe Lear ve Pippa’ya Mektubum isimli belgesel filmler izletilecek. Yarın saat 11.00 ve 12.00’da izletilecek olan belgesel filmi gösterilerine ilçe genelindeki kadınlar davet edildi.

MERAKLA BEKLENEN FİLMLER

Merakla beklenen filmlerden olan Kraliçe Lear, Pelin Esmer'in Oyun belgeselinde hikâyelerini anlattığı Mersin Arslanköylü tiyatrocu kadınların Toroslardaki köylere yaptıkları otuz günlük turnede Shakespeare’in Kral Lear oyununun dağ yollarında yavaş yavaş Kraliçe Lear’e dönüşmesini konu ediniyor. Bir diğer film olan Pippa’ya Mektubum ise bir yol filmi. Dünya barışı için beyaz gelinlik giyip Milano’dan otostopla yola çıkan Pippa Bacca’nın yolculuğu, Türkiye’de, Gebze Ballıkayalar’da uğradığı saldırıyla çok üzücü bir şekilde sonlanmıştı. Film, Bingöl Elmas’ın yine otostopla, ama bu sefer siyah bir gelinlikle, “Barış Gelini”nin yarım kalan yolculuğuna devam etmesini anlatıyor. Kameralı yolculuk, Pippa’nın son otostop yaptığı yerden başlayıp Suriye sınırında son buluyor.

SERKAN TEKİN’DEN KUTLAMA

Bu iki özel filme ilçedeki tüm kadınları davet eden Torbalı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Serkan Tekin, “Kadınlara sahip çıkan, kadınların sorunları ile ilgilenen, kadınları toplumun tüm kesimlerinde görmek için çaba harcayan; kadını toplumsal, siyasal, sosyal alanda daha çok söz sahibi yapmak için çalışan bir belediye olarak, kadınlarımıza toplumun vazgeçilmez birer parçası olduklarını hissettirmek istiyoruz. Bu amaçla kadınlarımız için pozitif ayrımcılık yapmaya devam edeceğiz. Toplumun şekillenmesinde büyük rol üstlenen ve toplumun dinamik değerlerini elinde tutan kadınlarımızı bu özel gösterilerimize bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
31°
parçalı az bulutlu
banner202