Ödemiş’te 2 Bin Kişilik Zeybek Gösterisi

İzmir Ödemiş'te 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında 2 bin gönüllü aynı anda zeybek oynadı.

Ödemiş’te 2 Bin Kişilik Zeybek Gösterisi

Cumhuriyetin 96. yılında Ödemiş Halk Eğitimi Merkezi tarafından kent merkezindeki Saraçoğlu Caddesi'nde düzenlenen etkinlikte, aralarında kadınların da bulunduğu 2 bin gönüllü efe, saat 09.30'dan itibaren zeybek oynadı. Günlerdir hazırlıkları süren, Ödemiş Belediyesinin de destek verdiği dev gösteri için Saraçoğlu Caddesi trafiğe kapatıldı. Yaklaşık 500 metrelik bölümdeki gösteri için kaldırımlar ve balkonlar tribüne dönüştü. Çevredeki vatandaşlar tarafından da ilgi ve heyecanla izlenen zeybek gösterisinde üzerinde Atatürk'ün portresi ve imzası bulunan tişörtlerle katılan gönüllüler büyük alkış aldı.

2 bin gönüllü efenin düzenlediği gösteriyi Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve Ödemiş İlçe Emniyet Müdürü Mümin Sevgen de izledi.

Efeler diyarı Ödemiş'e yakışan bir kutlama etkinliğine imza atıldığını söyleyen Başkan Mehmet Eriş, "100 yıl önce Ödemiş'in Hacı İlyas köyü yakınlarında ilk kurşunu atarak kurtuluştan kuruluşa, yani cumhuriyete giden yolda tüm Anadolu'ya umut olan, Kuvayı Milliye içerisinde İzmir'in dağlarında destanlar yazan efelerin torunları olarak bugün bizler cumhuriyetimizin 96. yılını böyle coşkuyla kutluyoruz. Emeği geçen herkesin yüreğine sağlık” diye konuştu. Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı kutlamaları daha sonra Saraçoğlu Stadyumu'ndaki törenlerle devam etti.

Yorumlar (0)
16°
parçalı bulutlu