Bütün Türkiye Bu Stadı Konuşacak

Süper Lig’in İzmir Temsilcisi Göztepe, yeni stadı Gürsel Aksel Spor ve Sağlıklı Yaşam Merkezi’ne sezonun ikinci yarısında oynayacağı Beşiktaş maçında kavuşmaya hazırlanıyor.

Bütün Türkiye Bu Stadı Konuşacak

Yoğun süren çalışmaların ardından sezonun ilk iç saha maçına yetiştirilecek olan Gürsel Aksel Spor ve Sağlıklı Yaşam Merkezi, Türkiye’de ilklere sahne olacak. 14 Haziran 2017'de 219 milyon TL'ye ihale edilip yapımı 2 yıldır süren stadyum kompleksi, taraftarların buluşacağı sosyal yaşam alanları, ticari alanlar, meydan ve çatısında yer alacak halka açık yürüyüş parkuru ile Türkiye’nin stadyum kültüründe ilklere imza atacak. Sahadaki altyapı çalışmalarında artık sona gelinirken, drenaj ve havalandırma tamamlandıktan sonra sulama tesisatları yapılacak ve çim serimine geçilecek. Hibrit çim ekimi yapıldıktan sonra Göztepe'nin yeni mabedi müsabaka oynanmaya hazır hale gelecek. Göztepe Spor Kulübü Türkiye’de stadyumun yapımına taraftarı da dahil eden ilk kulüp olma özelliği de taşıyor. Yapım aşamasında taraftarının da fikrini alan kulüp, maraton tribününde taraftarın seçtiği tasarımı kullandı.

Stadın mimarı Tuğrul Büyükköken, Gürsel Aksel Spor ve Sağlıklı Yaşam Merkezi'nde hummalı bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “Hedefimiz Ocak ayında oynanacak Beşiktaş müsabakasıyla açılışı gerçekleştirmek. Açılıştan kastımız sadece müsabakaların oynanabileceği stadyum kompleksini açabilmek. Daha sonraki bölümlerde ise sağlıklı yaşam merkezi diye nitelendirdiğimiz fonksiyonlar devreye girecek. Hedefimiz bir sonraki sezona daha heyecanlı ve daha iyi hazırlık yapıp asıl kompleksimizin açılışını yapmak. Kompleksin içinde en iddialı olduğumuz konu çatımız. Burada bizim 650 metrelik yürüyüş parkurumuz olacak. Ön tarafında da ticari alan diye nitelendirdiğimiz alanda normal duraklama alanları olacak. Eğitmenlerimiz ve hocalarımızla sportif hareketlerle vatandaşlarımız faaliyetlerini yapacak. Kamuya açık çatı alanı İzmir'in en muhteşem noktalarından olacak. Mahalle ve kent içindeki vatandaşlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda stadımıza fonksiyonlar yerleştirecek” diye konuştu.

“STADIMIZI BULUŞMA NOKTASI YAPACAĞIZ”

Süreçle ilgili bilgilendirmelerde bulunan Büyüköken, “E-bilet altyapısının tamamlanması, koltukların yapılması, stadyumun aydınlatmasının ve anons sistemlerinin yapılması, yürüyen merdiven ve asansörlerin yapılması önümüzdeki programın içinde. Teknik anlamda 26 Aralık 2019 tarihine kadar bu imalatların tamamı bitiyor gibi görünüyor. Sadece çim sahanın tamamen entegre olabilmesi için hibritte 2 hafta bekleme süremiz olacak. Stadımızın 15-17 Ocak itibariyle müsabaka oynanmasına hazır hale gelmesi için çalışıyoruz” dedi.

Tuğrul Büyüköken,  taraftar meydanı hakkında ise, “Taraftar meydanı kendi evimiz, kendi mabedimiz şeklinde ortaya çıkacak. Bu yapının ihtiyacı için toplanma alanı gerekiyor. Maç öncesi ve sonrası taraftarımızın birlikte toplanacağı alan için Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi ile çok iyi bir işbirliğimiz var. Ön tarafta yaklaşık 13 dönem büyüklüğünde bir meydan düzenlemesi olacak” ifadelerini kullandı.

Göztepe Stadı'nın sürekli yaşayan bir kompleks olma özelliği taşıdığını da sözlerine ekleyen Tugrul Büyükköken, “Stadımızı festivallerin düzenlendiği tam bir buluşma noktası yapacağız. Beşiktaş maçına yetişmesi anlamında her türlü operasyonu yapıyoruz. Teknik anlamda bir sıkıntımız yok. Bu işin yasal prosedürleri de var, onların çalışmalarına da bir taraftan başladık. Beşiktaş maçına yetişeceğine inanıyorum. Toplam kapasitemiz güney kale arkasında ayaklı sisteme geçilirse 25 bin kişi olacak. Stadımızda 39 locamız olacak, basın mensupları için ayrılmış alanlarımız olacak. Dizayn edilmiş launch alanları da bulunacak. Stadımızda tek katlı tribün olmasını istiyorduk. İçerdeki ambiyans ve akustik herhangi bir bölüntüye uğramadan yaşayacağız. 7-24 tesis olacağını herkes görecek. Çatı yürüyüşleri olacak, çatıya çimler ve yer sarmaşığı konulacak. Yeşil alan düzenlemesi olacak. Çatımızda bazalt taşlardan kaplamalar olacak. İnsanlar rekreasyon alanında dolaşır gibi çatımızda dolaşacak” dedi.

Yorumlar (0)
16°
parçalı az bulutlu