02.08.2019, 11:43

Simge Yapılar

*Her kentin günümüz eliyle yapılmış bir simgesi olmalı. Bu simgeyle çekim alanı yaratmalı. Tanıtıcı olmalı, kapsayıcı olmalı. O kentin insanıyla özdeşleşmeli.


*Dünyada çok sayıda kent geçmişten gelen tarihi yapılarının dışında, günümüz eliyle oluşturulan yapılarıyla bu özelliği taşımaktadırlar. Bu yapıların kimi dini, kimi sanatsal, kimi sportif, kimi de emperyalist nitelik taşır. 


* New York deyince herhalde adıyla özdeş Empire State yapısı aklına gelmeyen yoktur. Rio de Janeiro deyince Corcovado dağındaki İsa heykeli ya da Sidney deyince Opera binası...


* Bunlar kadar "ironik" olmasa da Manchester deyince Old Trafford futbol stadı, Evening New Arena spor salonu, Bridge Waters konser salonu ve tüm İngiltere bisiklet dünyasının etrafında toplandığı veledrom kentle ve kent halkıyla özdeşleşmiştir. Berlin'de de sanatsal ve bilimsel etkinliklerin yapıldığı Tempodrom ile Veledrom aynı özellikleri üzerlerinde barındırırlar. Paris'in üç veledromundan biri olan Veledrome National çağdaş yapılar arasında kent kimliğine önemli katkı sağlamıştır. Bir, anıtlar kenti olan Türkmenistan'ın başkenti Aşkabad'da durum farklı mıdır... Tabiiki hayır; Tarafsızlık anıtından sonra kente kimlik kazandıran en önemli yapılardan biridir dünyanın en büyük veledromu. 


* İzmir'e de günümüz eliyle kente kimlik kazandıracak, çekim gücü oluşturacak... Evet, lazım, lazım mutlaka lazım... 


* İzmir Gündem'deki bu ilk yazımla tüm okurlarımıza sevgimi ve saygımı sunuyorum.

Yorumlar (0)
açık
banner202