31.08.2019, 17:34

Obezite Ameliyatları Tehlikeli Midir?

Bütün dünyada olduğu gibi son yıllarda ülkemizde de obezite ameliyatları oldukça sık uygulanmaya başlandı. Yurt içindeki hastaların yanı sıra sağlık turizmi ile yurt dışına da bu alanda oldukça fazla sağlık hizmeti verilmekte. Özellikle son zamanlarda basında çıkan bazı olumsuz haberler hastaların karar vermesinde maalesef olumsuz etki yapmaktadır. Burada atlanan iki önemli olan nokta var. Birincisi obezite çok ciddi ölümcül bir hastalık olduğu ve mutlak tedavi edilmesi gerektiğidir. İkincisi ise bu ameliyatların oldukça güvenli olduğu sorun çıkma ihtimalinin son derece düşük olduğudur.


Bütün ddünyada obezite oldukça ciddi bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Sigaradan sonra en sık önlenebilir ölüm nedeni olduğu kabul edilmektedir.  Sosyal hayata, iş hayatına ve psikolojik etkileri hastaların yaşam kalitesini oldukça azaltmaktadır. Bunun yanında bir de işin fiziksel sağlık kısmı var. Şeker hastalığı, kalp hastalıkları, eklem rahatsızlıkları, solunum yolu rahatsızlıkları, kısırlık gibi yetmişten fazla hastalığa neden olmaktadır. Obezite hastalarındaki yaşam kalitesinin azalmasına ilaveten ortalama yaşam süresi de maalesef toplum ortalamasından yaklaşık 15 yıl daha kısadır. Obezite hastalarında obeziteye bağlı ölüm riski neredeyse %10 ları bulmaktadır. Bütün bunları toplayınca obezitenin yıllık maliyeti yüzlerce milyar doları geçmektedir.  Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde obezite kaynaklı sağlık sorunlarından dolayı yapılan yıllık harcama 190 milyar doları geçmektedir. Bütün bunlar obezitenin ne kadar ciddi bir hastalık olduğunu anlatmaktadır.  Dünya Sağlık Örgütü obeziteyi tek başına hastalık olarak kabul etmekte ve mutlaka tedavi edilmesini önermektedir. Günümüzde obezitenin bilinen en etkin tedavisi cerrahi yöntemlerdir. Tüm bu nedenlerden dolayı giderek uygulanma sıklığı artmaktadır. 


Tüm dünyada 2016 yılında yarım milyondan fazla obezite hastasına cerrahi işlem uygulandı. Pek çok batı ülkesinde bu ameliyatları desteklenmekte ve Fransa, Hollanda gibi bazı ülkelerde ameliyat masrafının tamamı devlet tarafından karşılanmaktadır. 


Obezite cerrahisi uygun şartlarda ve deneyimli ekiplerce uygulandığında neredeyse safra kesesi ameliyatı kadar güvenli bir ameliyattır. Ameliyat sonrası hastada herhangi bir sorun çıkma olasılığı neredeyse %1 den azdır. 


Özetlemek gerekirse; öncelikle obezitenin bir hastalık olduğunu kabul etmek gerekiyor.  Günümüzde bilinen en etkin tedavisi de cerrahi yöntemler ve bunlarda sorun çıkma ihtimali son derece  düşük. 

kolaybet - liderbahis - makrobet - maksibet - mariobet

Yorumlar (0)
16°
parçalı bulutlu
banner202