Müge Anlı: Ben özür dilemem

Zazaca konuşan kadını yayından aldığı için eleştiri alan Müge Anlı’dan konuya dair açıklama geldi.

Müge Anlı: Ben özür dilemem

Yayına katılan kadını Zazaca konuştuğu için yayından alan Müge Anlı tartışma yarattı. Pek çok kesimden tepki çeken Müge Anlı, izleyicilerin “Özür dile” çağrılarına ise canlı yayında cevap verdi. Anlı, “Ben özür dilemem, neden biliyor musunuz? Ben bir şey söylemedim” şeklinde cevap verdi.

ATV’de yayınlanan Müge Anlı ile Tatlı Sert programına Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinden telefonla bağlanan kadın Zazaca konuştuğu için yayından alınınca, kamuoyu konuyu çok tartışmıştı. Kamuoyundan gelen tepkilere milletvekilleri de eklenince, eleştirilen ünlü sunucu Müge Anlı bugünkü yayınında eleştirilere cevap vermek zorunda kaldı. Anlı kendisine gelen eleştirilere "Özür dile' diyorlar, ben özür dilemem! Neden dilemem biliyor musunuz; çünkü bir şey söylemedim. Benim Zazalara karşı bir şey söylemem bir kenara söyletmem de zaten” şeklinde cevap verdi.

Sosyal medyada "Zazalardan özür dile" hashtagiyle gündem olan ve topa tutulan Müge Anlı, kendisi hakkında çıkan tartışmalarla ilgili yaptığı açıklamada, “Keşke ben bu dili bilseydim ama bu durumun benimle de alakası yok, Yukarıda rejinin bilmesi lazım ama burası Birleşmiş Milletler değil. Burada her dilden tercüman yok yani. Keşke böyle bir imkanımız olsaydı. Bu Zazacaya karşı yapılmış bir şey değil. Biz Türkçe yayın yapıyoruz. Önceden planlanmış bir şey olsaydı yine tercüman tutardık. Yarın bir gün bir şey söylese, kurumlarımız hakkında olumsuz konuşsa bu sefer de ‘Böyle konuşturttunuz’ diyeceksiniz. Ne yapabilirim? Siz kendinizi benim yerime koyun. Empati denilen şey budur yani. Şu insanlara yardım etmekten başka ne gibi bir gayemiz var?” ifadelerini kullandı. Özür dilenecek bir şey yapmadığını söyleyen Anlı, “Özür dile' diyorlar, ben özür dilemem! Neden dilemem biliyor musunuz; çünkü bir şey söylemedim. Benim Zazalara karşı bir şey söylemem bir kenara söyletmem de zaten. Niye söyleteyim! Yıllarca aynı topraklarda yaşadık, kız aldık kız verdik. Aşık olduk biz Zazaya. Rica ederim, nasıl olayları buraya getiriyorsunuz” diye konuştu.

Yorumlar (1)
Ertugrul Turan 4 ay önce
Zazalar Türkiyemizin Vatansever Evlatlaridir. pkk-asala teöristlerinin Sehid ettigi ilk Askerimiz bir Zaza idir. Ancak pkk-asalaya bir sekilde bagi olan Vatan düsmanlari Zazalara dil uzatir. Zazalar dil uzatmak Türkiyeye kursun sikmaktir.
17°
parçalı bulutlu