Karantina günlerinde en çok hangi alkolün satışı arttı?

Türkiye'nin önde gelen bir market zincirinden edinilen bilgilere göre, karantina boyunca alkollü içecek satışları da hatırı sayılır bir biçimde arttı. Şarap, köpüklü şarap ve şampanya grubundaki artış yüzde 83, rakı satışları yüzde 66, viski satışları ise yüzde 61 yükseldi.

GÜNDEM 26.03.2020, 13:04 Müge
Karantina günlerinde en çok hangi alkolün satışı arttı?

Türkiye'de ilk Koronavirüs vakası 10 Mart'ta tespit edildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilk vakayı 11 Mart gece yarısı saat 01:00'da duyurdu. Bunun üzerine vatandaş marketlere koştu ve gıda malzemelerini stokladı. Bilhassa kolonya ve el dezenfektanı gibi ürünlere ulaşmak son derece zor bir hale gelirken marketlerde söz konusu ürünlerin olduğu raflar boş kaldı. İlk vakanın resmi ağızlardan duyurulmasından önceki 10 gün (1-10 Mart) ve sonraki 12 gün (11-22 Mart) arasındaki satış hacmine bakıldığı zaman alkollü içeceklerin satışında da büyük artış yaşandı.

Sözcü'den Can Mumay'ın haberine göre, şarap, köpüklü şarap ve şampanya grubundaki satışlar vatandaşların evlerinde karantinada oldukları sürede önceki 10 güne göre yüzde 83 arttı. Alkollü içecekler grubunda şarap, köpüklü şarap, şampanya grubunun ardından en fazla satış artışı likörde görüldü. Likörü, rom, rakı, cin-votka-tekila, konyar, viski ve bira izledi.

Yorumlar (0)
12°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur