İzmir Valiliği'nden Toplu Ulaşıma Yeni Düzenleme

İzmir Valiliği, meskenler hariç her yerde maske takılacağını ve şehir içi toplu ulaşım araçlarında kesinlikle ayakta yolcuya müsaade edilmeyeceğini duyurdu.

GÜNDEM 12.09.2020, 10:29 Ecem Atabay
İzmir Valiliği'nden Toplu Ulaşıma Yeni Düzenleme

İzmir Valiliği, İl Hıfzıssıhha Kurulu toplantısının ardından, kent genelinde maske takmayı zorunlu hale getirdi ve toplu ulaşıma dair yeni kararlar aldı. Alınan karara göre, minibüs ve midibüslerde ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek.

Birgün Ege'nin haberine göre, ayakta yolcu taşıyan otobüslerde; oturan yolcu sayısı kadar (karşılıklı dörtlü koltukların iki koltuğu kullanılmalı, yüz yüze gelinmeyecek şekilde çapraz oturulmalı) ve ayakta yolcu kapasitesinin 1/3’ü kadar yolcu alınmasına karar verildi. Metro, Tramvay ve Banliyö araçlarında oturan koltukların tamamı ve ayakta yolcu kapasitesinin %50’si oranında yolcu alınmasına, vapurlarda ise, oturan yolcu kapasitesi kadar yolcu alınmasına, araçlara yolcu binişlerinde, maskesiz yolcu alınmamasına ve tüm araçlarda sıvı el dezenfektanı bulundurulmasına karar verildi.

Öte yandan restoran, kafe vb. tüm yeme-içme ya da eğlence yerlerinde saat 24.00’ten sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta izin verilmemesine, Mülki idare amirlerinin koordinasyonunda kolluk birimleri ve yerel yönetimlerin bu konuda gerekli tüm tedbirleri almalarına karar verildi.

Kaymakamlıklar tarafından vatandaşların toplu olarak bulunduğu/bulunabileceği yerler (pazaryerleri, sahiller vb.) ile kafe, restoran vb. yeme içme ve eğlence mekanlarında; Koronavirüs salgınıyla mücadele amacıyla Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi ile İçişleri Bakanlığının ilgili Genelgeleriyle belirlenen kurallara ve alınan tedbirlere uyulması hususundaki denetimlerin süreklilik taşıyacak şekilde etkinliğinin artırılmasına yönelik gerekli tedbirler alınması kararı açıklandı.

Yorumlar (0)
16°
hafif yağmur
banner202