İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri: Herkese bir an önce maske verilsin!

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, maske sorunun bir an önce çözülmesini talep ettiği bir basın açıklaması yayımladı. 

GÜNDEM 13.04.2020, 17:56
İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri: Herkese bir an önce maske verilsin!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun koronavirüsle mücadele kapsamında aldığı önlemlere göre herkesin maske takması gerektiğinden bahsetmişti. Ancak maske satışının yasaklanması ve devletin ücretsiz maske göndereceği vaadinin gerçekleşmemesi üzerine vatandaşlar maskesiz kaldı. İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri'nin maske sorununa kalıcı bir çözüm istediği metinin devamı şöyle:

"Özellikle fizik mesafenin korunamayacağı market, kalabalık işyerleri, fabrikalar gibi yerlerde maskesiz bulunulmaması belirtilmektedir. Yine bir hafta önce maskelerin ücretli satışı yasaklanmıştır. PTT’nin vatandaşlık numarasıyla başvuru yapanlara ücretsiz beş adet maske göndereceği söylenmiş, ancak bu da ne yazık ki gerçekleşmemiştir. Çok sayıda PTT kargo emekçisi aşırı çalıştırılmanın yanında Covid-19 ile enfekte olmuştur.

Yerel yönetimlerin daha önce sağlık çalışanları ve belediye çalışanlarına sınırlı olanaklarıyla maske dağıtımı olsa da tüm bir kente maske dağıtılması mümkün olamayacaktır. Halkın maskelerini kendilerinin evde üretebilmesi için yöntemler tanımlanmaktadır. Bu da yeterli değildir.

Hastalığın yayılmasının önlenmesi için dışarı çıkacak olanlara acilen maske gerekmektedir. Bunun daha önce ifade edildiği gibi devlet tarafından tüm vatandaşlara sağlanması gerekmektedir.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri olarak salgının daha da yayılmasına neden olabilecek plansız ve ani kararlar alınmasından çok, herkes için koruyucu önlemlerin alınmasını, bunun toplumun tüm kesimlerine eşit ve ücretsiz olarak sağlanmasını talep ediyoruz."

Yorumlar (0)
17°
açık
banner202