İzmir'de 'yeşil koltuk' uygulaması başladı

İzmir'de Koronavirüs'e karşı alınan önlemler kapsamında, toplu taşıma içerisinde sosyal mesafeyi korumayı kolaylaştıracak 'yeşil koltuk' uygulaması başlatıldı.

GÜNDEM 25.03.2020, 11:15 25.03.2020, 11:39 Beril Erkanlı
İzmir'de 'yeşil koltuk' uygulaması başladı

İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı Koronavirüs genelgesi, toplu ulaşım araçlarına kapasitelerinin yüzde 50'sinden fazla yolcu alınmasına yasak getirdi.

Karar uyarınca, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tüm toplu ulaşım araçlarında "yeşil koltuk uygulaması" başlatıldı. Toplu ulaşım araçlarına binenler bugünden itibaren yeşille işaretlenmiş koltuklara oturacak ve yanlatındaki koltuklar boş kalacak. Arkada kalan dört kişilik alanda ise çapraz şekilde oturulabilecek. Yolcular, bu uygulama ile diğer yolcularla arasındaki sosyal mesafeyi koruyacabilecek. 

Yeşil koltuk uygulaması ve alınan önlemlerle ilgili bilgilendirici yazılar da hazırlayan Büyükşehir Belediyesi, metro, tramvay, gemi, tren ve otobüslerle aktarma merkezlerine, iskelelere, istasyonlara ve duraklara bu yazıları astı. Yan yana ve arka arkaya oturmayı engelleyen yeşil koltuk uygulamasında, 'Lütfen yakın temastan kaçının. Sizin için ayrılan yeşil noktalı koltuklara oturun' mesajı veriliyor.

Yorumlar (0)
12°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur