Işınsu Kestelli : Hedef tarımsal büyüme

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, İzmir Medya Platformu üyesi gazetecilerle buluştu.

GÜNDEM 10.01.2020, 14:32 10.01.2020, 14:37
Işınsu Kestelli : Hedef tarımsal büyüme

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, İzmir Medya Platformu üyesi gazetecilerle buluşmasında, "Ülkemizde 2023 hedeflerine ilerlerken başlatılacak nitelikli üretim seferberliğinin merkezine tarım ve hayvancılığı koymak zorundayız., "Ülkemizde 2023 hedeflerine ilerlerken başlatılacak nitelikli üretim seferberliğinin merkezine tarım ve hayvancılığı koymak zorundayız. 2023 hedefi tarımsal büyüme ile olacak" diyerek hedeflerinin büyük olduğunun altını çizdi.

İş dünyası, kent ve ülke ekonomisine fayda sağlayacak projeleri konuşmak üzere buluşma toplantıları gerçekleştiren İzmir Medya Platformu, bu kez İzmir Ticaret Borsası (İTB) ev sahipliğinde bir araya geldi. İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ve borsa yöneticilerinin bulunduğu buluşmada, platform 2019 yılı ekonomik değerlendirmesini yaparak ve 2020 beklentileri konusunda görüşler tartışıldı. İzmir Medya Platformu Başkanı Ahmet Kaplan,” iş dünyası ile buluşarak medya olarak kente katkı koyacak projelere destek olmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, "Ülkemizde 2023 hedeflerine ilerlerken başlatılacak nitelikli üretim seferberliğinin merkezine tarım ve hayvancılığı koymak zorundayız. 2023 hedefi tarımsal büyüme ile olacak. Ülkemizin trilyon liralık ilk bütçesi aralık ayında meclisten geçti. 2020 bütçesinde tarım desteklerinin yüzde 36,7 artışla yaklaşık 22 milyar liraya ulaşacak olması oldukça sevindirici; ancak kıt kaynaklarımızın maksimum verimle kullanımı, örneğin; pamuk gibi stratejik ürünlerimizin üretim gücünün artmasına katkı vermesi büyük önem taşıyor. Tarım ve Orman Bakanlığımız 2020 yılında temel stratejisini; 'Su odaklı destekleme politikası, sözleşmeli üretim, Sera A.Ş., kooperatif marketleri ve arazi bankacılığı' üzerine kurguladığını açıkladı. Bütün bu uygulamaların tarımda üretim ve ticaret dengelerini nasıl değiştireceğini ortak akılla gözlememiz ve varsa aksayan yönlerini birlikte düzeltmemiz şart. Umarım 2020 yılı Türkiye ekonomisi için sıkıntıların sona erdiği ve sürdürülebilir büyüme hedefine yürüdüğümüz güzel bir yıl olur" diyerek kurum olarak kentin her türlü sıkıntıyı elele vererek aşılabileceğine inandıklarının altını çizdi.

Işınsu Kestelli, sistematik ve düzenli büyümenin daha sağlıklı olduğunu belirterek "Son yıllarda yaşadığımız acı deneyimler bize ne pahasına olursa olsun yüksek büyümenin değil, sürdürülebilir büyümenin daha hayırlı olduğunu gösterdi. Küresel ekonomiye baktığımız zaman en küçüğünden en büyüğüne tüm ülkelerin kendi üretimini korumak için yoğun bir çaba içinde olduğunu görüyoruz" dedi.

Yorumlar (0)
24°
açık