Ege Üniversitesi Hastanesi Son 3 Yılda Ciddi Biçimde Zarar Etti

Ege Üniversitesi'nde yapılan Sayıştay denetimi birçok usulsüzlüğü ortaya çıkardı. Raporda Ege Üniversitesi Hastanesi'nin son 3 yılda ciddi biçimde zarar ettiği, hastanenin satın aldığı ilaç ve tıbbi malzemelerin ödemesini zamanında yapamadığı öğrenildi.

GÜNDEM 08.10.2020, 16:31 Ecem Atabay
Ege Üniversitesi Hastanesi Son 3 Yılda Ciddi Biçimde Zarar Etti

Sayıştay, Ege Üniversitesi'nde 2019 yılında yaptığı incelemeler sonucunda birçok usulsüzlüğü ortaya çıkardı. Ege Üniversitesi'nin 2017, 2018 ve 2019 yıllarına ait Mizan Cetvelleri, Bilançoları ile Gelir Tablolarının analitik olarak incelenmesi sonucunda, hastanenin satın aldığı ilaç ve tıbbi malzemelerin ödemesini, önceki dönemlerde zamanında yapıyorken, 2017, 2018 ve 2019 yıllarında bu durumun ortadan kalktığı; borç stokunun sürekli bir şekilde artmasının sonucu olarak ödeme vadelerinin, 3 yıla kadar uzadığı belirtildi. Hastanenin 2017, 2018 ve 2019 yılı zararlarının, sırasıyla 114.803.674,83,18 TL, 101.135.453,74,74 TL ve 269.896.692,51 TL olduğu açıklandı.

Birgün'den Berkay Sağol'un haberine göre; Raporda ayrıca, işletme faaliyetlerinin büyük bir kısmını oluşturan Üniversite Hastanesinin dışında kalan bazı İşletme birimlerinde de, mali açıdan bir bozulma sürecine girildiği kaydedildi. 2019 yılında İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma Uygulama Merkezi'nin (ARGEFAR) 452.597,12 TL, Diş Hekimliği Fakültesi'nin 2.070.945,83 TL, Ziraat Fakültesi'nin ise 771.925,71 TL zarar ettiği açıklandı.

MÜFREDATTA OLAN DERS İÇİN KURS AÇIP PARA ALMIŞ

Raporda, Bayındır Meslek Yüksekokulunda (MYO), eğitim programları kapsamında verilen Bilgisayar Destekli Tekstil ve Giysi Tasarımı dersi için ayrıca kurs düzenlendiği, kursa katılanların tamamının, MYO öğrencisi olduğu, düzenlenen kurstan gelir elde edildiği ve elde edilen gelirden katkı payı ödendiği kaydedildi.

Yapılan incelemede; Bayındır MYO bünyesinde görev yapan bir öğretim görevlisi tarafından, 16 Temmuz-19 Ağustos 2019 tarihleri arasında Bilgisayar Destekli Tasarım Kursunun verildiği, bu kurs için kişi başı 250 TL ücret alındığı, katılımcıların tamamının, 19’u Moda Tasarımı programı öğrencisi, 1’i Giyim Üretim Teknolojisi programı öğrencisi olmak üzere MYO öğrencisi olduğu, her iki programda da Bilgisayar Destekli Giysi Tasarımı ve Bilgisayar Destekli Tekstil Tasarımı derslerinin mevcut olduğu ve toplanan ücretlerden, Kursu veren öğretim elemanına katkı payı ödendiği, tespit edildiği belirtildi.

Raporda yükseköğretim kurumlarının, eğitim faaliyetlerini, 2547 sayılı Kanun’un amaç ve ana ilkelerine uygun olarak yürütmesi gerekmekte olup; müfredatta yer alan bir ders için ayrıca kurs verilmesinin, mevzuata aykırı olduğu açıklandı.

ŞARTLARI TAŞIMAYAN KİŞİ PEDAGOJİK FORMASYON İÇİN GÖREVLENDİRİLMİŞ

Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen Pedagojik Formasyon Eğitimlerindeki Öğretmenlik Uygulaması dersi için görevlendirilen bazı öğretim elemanlarının, mevzuatın öngördüğü şartları taşımadığı, tespit edildiği açıklandı.

Pedagojik formasyon biriminin, öğretmenlik uygulaması için danışman öğretim elemanı görevlendirmesi; görevlendirdiği öğretim elemanlarının da,öğretmenlik lisans programı, eğitim bilimleri ve alan eğitiminde lisansüstü derece, eğitim bilimleri ve alan eğitiminde Üniversiteler Arası Kuruldan (ÜAK) alınan doçentlik unvanından, en az birine sahip olması ve/veya ilgili alanın eğitimine ilişkin tez yönetmiş, projeler yapmış ve akademik yayınlar yapmış olması gerektiği kaydedildi. Yapılan incelemede; görevlendirilen bazı öğretim elemanlarının, Nükleer Bilimler Enstitüsü, Spor Bilimleri Fakültesi, Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi vb. yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı oldukları; ancak, yukarıda belirtilen danışman öğretim elemanı şartlarını taşımadıkları anlaşıldığı açıklandı.

KANUNSUZ UZAKTAN ÖĞRETİM

Ege Üniversitesi'nin Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinin, ön lisans, lisans ve lisansüstü programları dışında uzaktan öğretim yöntemi kullanmak suretiyle kurs düzenlediği ve gelir elde ettiği, tespit edildi. Yapılan uygulamanın 2547 sayılı Kanun’un 3 ve 44’üncü maddelerine aykırılık taşıdığı, yükseköğretim kurumlarında, Yükseköğretim Kurulu kararıyla uzaktan öğretimin, sadece önlisans, lisans ve lisansüstü programları için yapılabileceği hükme bağlandığı belirtildi.

Yapılan incelemede; Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 2019 yılında verilen ve gelir elde edilen İleri Excel ve Eğitimde Sosyal Medya ve Web 2.0 Araçları kurslarında, uzaktan öğretim yönteminin kullanıldığı, anlaşıldığı ve merkezin, uzaktan öğretim yöntemiyle kurs vermesinin, bu şekilde gelir elde etmesinin ve İşletme birimi olmasının, mevzuata aykırı olduğu belirtildi.

Yorumlar (0)
29°
parçalı az bulutlu
banner202