Çiftçilerin Dostu Arılarımıza Teşekkür Günü

Arıların varlığının dünyadaki yaşamların sürmesi için ne kadar önemli olduğundan yola çıkarak, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda katılımcı 115 ülkenin oybirliğiyle kabul edilen "Dünya Arı Günü" bu yıl üçüncü kez kutlanıyor.

GÜNDEM 20.05.2020, 09:43 berna
Çiftçilerin Dostu Arılarımıza Teşekkür Günü

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Adına Başkan H. Gökhan ÖZDEMİR Dünya Arı Günü'nü kutladı. Gökhan ÖZDEMİR'in açıklaması şu şekilde: 

Covid 19 salgınına rağmen üretimi durdurmayan çiftçilerimiz ile birlikte arılar da doğada yaşamın sürmesi için durmaksızın çalışıyorlar.

Gerek tozlaşmaya olan katkıları ile dünyayı, gerekse bal üretimi ile sofralarımızı renklendiren arıların varlığının önemini biliyoruz elbette. Ancak ne yazık ki arıcılık sektöründe de dikkat edilmesi gerekenleri unutuyoruz bazen.

Çiftçilerimizin ürünlerinin zenginleşmesine, iyi bir tozlaşma sonucu kaliteli olmasına katkı koyan arıları koruyacak olan yine başta çiftçilerimiz olmak üzere bizleriz.

Tarımsal faaliyetlerde yoğun kimyasalların kullanımı, böcek, mantar vb. ilaçların bilinçsiz kullanımı, kullanılan kimyasalların atıklarının doğal ortamlara atılması arıların varlığını tehdit eden başlıca nedenlerdendir. Aynı şekilde bireysel olarak çevre kirliliğine neden olduğumuz her faaliyet arılara da zarar vermektedir.

Doğanın nefes alma şansı bulduğu bu dönemde, çiftçilerimizin daha bilinçli olması ve iyi tarım uygulamalarının desteklenmesi ile arılar sayesinde biyolojik çeşitliliğimiz ve doğamız daha da zenginleşecektir.

Bizler de bu süreçte yerli bal üreticilerimizi ve arıcılık faaliyetlerinden elde edilen ürünlerin (polen, propolis, arı ekmeği, arı sütü, balmumu vb.) pazarını destekleyerek hem arıcılık faaliyetlerine katkı sağlayabilir hem de arıların yaşamımızdaki varlığına teşekkür edebiliriz.

Arıcılık faaliyetlerine katkı koyan meslektaşlarımız başta olmak üzere üreticilerimizin Dünya Arı Günü kutlu olsun.

Yorumlar (0)
19°
parçalı az bulutlu