CHP’li Bakan’dan Ege Üniversitesi Rektörü’ne Sert Tepki

Ege Üniversitesi’nde bir öğrencinin traktör altında kalarak hayatını kaybetmesi sonrası Ünivesite Rektörü’nün yaptığı açıklamalara CHP’li Murat Bakan’dan tepki gösterdi.

GÜNDEM 31.10.2019, 15:38 26.11.2019, 11:34 Melis Çivici / meliscivici@izmirgundem.com
CHP’li Bakan’dan Ege Üniversitesi Rektörü’ne Sert Tepki

Sezen Zambak isimli öğrenci, Ege Üniversitesi kampüsü içinde karşıdan karşıya geçerken Vehbi B. tarafından kullanılan traktörün altına kalarak yaşamını yitirmişti. Tam ve asli kusurlu bulunan şoför Vehbi B. ise ifade verdikten sonra serbest bırakılmıştı.

Yaşanan olaylar üzerine Ege Üniversitesi Rektörü Necdet Budak, katıldığı bir televizyon programında “O anda şoförün ve öğrencinin birçok nedenden dolayı birbirini görmemesiyle basiret bağlanmış diyelim ama çok üzgünüz tabi” ifadelerini kullandı. Bu açıklamanın üstüne CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan konuyla ilgili açıklama yaparak Rektör’e tepki gösterdi.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan konuyla ilgili açıklama yaptı. Şoförün serbest bırakılmasının vicdanları yaralayan bir karar olmakla birlikte adalete aykırı olduğunu belirten CHP’li Bakan, “Olay yerinde ifadesi alındıktan sonra nöbetçi mahkemeye çıkarılan şoför ‘taksirle ölüme neden olma’dan serbest bırakılıyor. Sanığın ‘bilinçli taksirle ölüme neden olma’dan yargılanmasını bekliyoruz. Şoförün sorumluluğunun trafik kurallarını ihlal etmesiyle sınırlı bırakılamaz. Görüntüler ortada. Yanı sıra olay anında traktör üzerinde olan diğer iki kişinin ifadeleri nerede? Bu kişilerle ilgili herhangi bir adli ve idari süreç işletildi mi? Tüm bunların üzerine Ege Üniversitesi kampüsünde eğitim gören tüm öğrencilerin can güvenliğinden sorumlu olan Ege Üniversitesi Rektörü’nün çıkıp ‘O anda şoförün ve öğrencinin birçok nedenden dolayı birbirini görmemesiyle basiret bağlanmış diyelim’ demesi nasıl bir umursamazlık halidir? Rektör Bey hem çok üzülüyor hem de ‘basireti bağlanmak’ gibi bir kavramla olayı meşrulaştırıyor. Adalet sistemimiz ise, yüzde yüz kusurlu bulunan adamı serbest bırakarak rektörün ‘basireti bağlanmış’ ifadesini meşrulaştırıyor. Hukukta ‘basireti bağlanmak’ diye bir şey yok! 30 yıllık hukukçuyum böyle bir şey duymadım!” dedi.

CHP’li Bakan yaşanan kazayı ‘sorumsuzluk’ olarak nitelerken, “17 yıllık AKP iktidarının politikaları kapsamında; iş cinayetinde ölen işçinin ‘işinin fıtratı’, erkeğin katlettiği kadının ‘kaderi’, üniversite içinde traktör altında kalıp can veren Sezen’in ‘basireti bağlanmış’ deniyor ve geçiliyor! Sorumluluk hisseden yok, adalet yok, hukuk yok! Basiretsizlik değil sorumsuzluk öldürür!”  diye konuştu.

Yorumlar (0)
26°
parçalı az bulutlu
banner202