CHP lideri Kılıçdaroğlu: ''Asla kabul etmiyorum''

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında önemli açıklamalar yaptı.

GÜNDEM 10.03.2020, 14:53 10.03.2020, 15:45
CHP lideri Kılıçdaroğlu: ''Asla kabul etmiyorum''

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulunuyor. 

Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şu şekilde:

Güneşli günler göreceğiz. Bizim Türkiyemiz hiçbir emperyal gücün altında ezilmeyecektir. 

Hep beraber mücadele edeceğiz. 

Kadınlar, bu ülkenin kadınları. Dünyanın kadınları... Hep beraber 8 Mart'ı kutluyorsunuz, 8 Mart'ın çıkışını biliyorsunuz. Ancak kadınlarımız bu acı olayı kutlamaya çevirdiler ve başarılı oldular. 

Biz kız çocuklarının mutlaka okuması lazım diyoruz. Dünya Emekçi Kadınlar Günü denmesine karşın her kadın emekçidir.

Bütün dünyada bu huzur içinde kutlanır, sıkıntılarını anlatırlar, kadına şiddeti anlatırlar. Toplumun dikkatini çekmeye çalışırlar. Kadın baskını kaldırın, erkek şiddetini önleyin derler. Ellerinde silah yoktur, onların yüreklerinde insan sevgisi vardır. 

Yasak getirildi, hangi gerekçeyle yasak getiriyorsunuz? Yasak geldiği zaman demokrasiyi mi sağlayacaksınız? O nedenle biz yasakçı zihniyete karşıyız. 

Demokrasiyi yüceltmek hepimizin ortak görevidir. Yeri zamanı gelir seçim olur, vatandaşın iradesine başvurursunuz. Halkın iradesine de her yerde her zaman demokrasinin gereği olarak saygı duyarsınız. Vefa Salman seçime girdi Yalova'da iki kez engellendi. Kendisini halkın oylarıyla yenemedikleri için bu kez acaba biz vefa Salman'ı nasıl gönderbeilriz arayışına girdiler.

Yolsuzluk var. Orada yolsuzluğu saptayan düz namuslu bir memur. Olayı görüp tespit ediyor, belediye başkanına haber ediyor. Belediye Başkanı da araştırılması için ilgililere başvuru yapıyor. 

Ama sonunda belediye Başkanı açığa alınıyor. Belediye Başkanlığında seçim yapılıyor ve bir AK Parti'li belediye başkanı seçiliyor. Yalova halkının oylarına darbe yapılıyor. Halkın seçtiği başkan değil, İçişleri Başkanlığı'nın atadığı isim geliyor başkanlığa. 

Biz hiçbir belediye başkanımızın yolsuzluk yapmayacğaına inanıyoruz. Bizim denetimlerimiz de var. Çalışıyorlar, emek harcıyorlar. Yolsuzluğu şikayet edip görevden alınan Belediye Başkanı Vefa Salman tarihe geçmiştir.

Erdoğan'ın bana yönelik olan, burada söylenmesi mümkün olmayan belli cümleleri kullanarak bana hakaret etmesini asla kabul etmiyorum. Kendisine de hiçbir cevap vermedim. Grup Başkan Vekilimiz aynı cümleleri kullanarak cevap verdi. Biz kavga etmiyoruz. Biz parlamentoda kavga istemiyoruz.

Büyük lafın arkasında durmak kolay değildir. Önünüze büyük bir hedef koymanız gerekir. İtibar sadece kişisel bir olay değildir, bulunduğnuz makamın da itibarını düşünmek zorundasınız. Biz itibarı kaybeden kişilerin, sözlerini tutamayan kişilerin memleketi konuşmasını doğru bulmuyoruz. 

Suriye konusunda çok iyi niyetli gittik. Bizim Orta Doğu'da ne işimiz var dedik. Sorunu çözmek için evet ama bize danışılırsa. Türkiye'nin böyle bir pozisyonu vardı. Orta Doğu'da bir sorun olduğunda bize sorulurdu. Neden Suriye sınırına, mayın temizlendikten sonra neden ülkelere verdik orayı. Kim telkin etti sizleri? Mayınları temizleyin sınırı yabancı ülkeye verin kim söyledi size? 

AK Parti'ye oy veren kardeşlerime sesleniyorum, suriye sınırına yabancı bir devlet gelip yerleşseydi Türkiye'nin durumu ne olurdu? Bugün o bataklığın durumu ne olurdu? 

Neden Büyük Orta Doğu Projesi'nin eş başkanlığı görevini aldınız. Maşa görevini kim verdi size? Tarih bilgisinden yoksun olanlar balıklama atladı. ÖSO ile sizin ne işiniz var? Neden bu işe soyunuyorsunuz. ÖSO'yu ABD ile birlikte kurduk diyorlar. Sana maşa görevi verdiler farkında bile olmadın. ÖSO'nun hamiliğine soyunduk, maaş verdik, eğittik, silah verdik. Biz yıllar yılı yanlış yapyoorsunuz yapmayın etmeyin dedik.  ÖSO, Kuvayı Milliye dediler. Çünkü Kuvayı Milliye'yi bilmiyorlar. Sırtımızı sıvazlayıp bizi Suriye bataklığına bırakanlar sonra bizi yalnız bıraktı. 

Saray iktidarı bize kulak asmadı. Ben bu kürsüden Suriye konusunda 5 temel öneride bulundum. Şunu da söyledim, bizim önerilerimizi beğenmemiş olabilirsiniz ama bizim önerilerimiz bunları. Bizim önerilerimizi çözerseniz şehit vermeyiz, sorunu çözeriz dedik.

Şehit verdik, 36 saat televizyolara çıkmadı. O yüzden diyorum büyük lokma ye, büyük laf konuşma. Saatler sonra ekrana çıktı, gülerek anlattı. Sanki bu ülke şehit vermemiş gibi, eleştrdim. Eleştirme hakkım vardı. Daha mezara vermeden bu kahkaha nedir dedim. Devleti yönetiyorsun ya devleti. En azından şehide, o şehidin annesine saygı duy. Yine devam ediyor beyefendi. Çizdiğimiz sınırların dışında çıkmazlarsa bir süre sonra omuzlarının üzerinde o başlar kalmayacak diyor. Ama bu lafı ediyorsan, senin toplanmaya gereğin yok, sen düşünmüyorsun toplanmayı. Putin ben gelmiyorum deyince bizimki Putin'e gitti. Bey Kemal'in dört sorusu var, ben bu soruyu sormazsam bana soracak Bay Kemal.. Niye sormadın diye.

Birliklerimizin yerini bildirmemizi rağmen, neden askerlerimizi vuruyorsunuz? İlk saldırıda uyarmamıza rğamen ikinciyi neden yaptınız? Yaralılar gelecek olmasına rağmen helikopterler neden izin vermediniz? Savaş hukukunda yaralı askerleri taşıyan ambulanslar vurulmaz. Siz neden vurdunuz.

Erdoğan gitti oraya Putinle görüştüler, sonra tv önüne çıktılar. 

Putin, "Görüşmemize başlarken Suriye'de hayatını kaybeden askerler için taziyelerimi iletiyorum. Telefonda belirttiğim gibi, hiçkimse orada Türk askerlerinin olduğunu bilmiyordu" dedi. Dakika bir gol bir, soru kalmadı. 

Denmesi gereken, biz size koodinatları bildirdik demeleri gerekiyordu. Hiç ses yok...

Telefon görüşmemizdeki gibi diyor, ben sana dedim ki diyor Putin, o alanda askerlerin vuruldupu yerde biz sizin askerlerinizin olduğunu bilmyiorduk. Erdoğan bu telefon görüşmesinde Putin'e ne dedi merak ediyordum. Erdoğan buna hiçbir şey demiyor. Teşekkür ederek başlıyor konuşmasına. Tarihinde her karış toprağında kan olan TC bunu görüyor. 

Sonunda bir anlaşmayı imzaladılar, sonuçları ne? Onu da konuşalım.

Ortada bir ateşkes yok, Erdoğan öyle diyor ama ortada böyle bir şey yok. 

Sözleşmede geçen, askerlerin faaliyetlerin durdurulması. 3 devlet askeri faaliyetlerin durdurulması kararı alıyor. 

Türkiye bu anlaşma ile suriye rejimi resmen tanıyor, sözleşmede Suriye Arap Cumhuriyeti olarak geçiyor.  Türkiye Suriye'nin toprak bütünlüğünü kabul ediyor. 

Suriye'nin kaderini Suriye belirler diyorduk. Hayır efendim biz belirleyeceğiz diyorlardı. Şimdi gittiler anlaşmayı imzaladılar. 

Halep-Şam karayollarının açılması...

Yorumlar (0)
37°
açık
banner202