Bomba açıklama!''Benzin 5 TL, motorin 4.50 TL olmalı''

Petrol fiyatlarında son 30 yılın en sert düşüşü yaşandı. TESK Genrel Başkanı Bendevi Palandöken, benzinin litre fiyatının 5 TL, motorin fiyatının 4.50 TL'ye kadar indirilmesi gerektiğini söyledi.

GÜNDEM 09.03.2020, 14:49 09.03.2020, 16:27
Bomba açıklama!''Benzin 5 TL, motorin 4.50 TL olmalı''

OPEC toplantısı sonrasında petrol fiyatlarının bir günde yüzde 32 oranında düştüğünü belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Enflasyon hesaplamasında birçok kalem akaryakıt fiyatlarına bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

Uluslararası petrol krizinin bizim açımızdan fırsata çevrilebilmesi için petrol fiyatlarındaki düşüşün en kısa zamanda pompaya yansıtılması gerekir.

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI
İstanbul’da benzinin litre fiyatı 6 lira 63 kuruştan, motorinin litre fiyatı ise 6 lira 27 kuruş. Ankara’da benzinin litre fiyatı 6 lira 71 kuruştan, motorinin litre fiyatı ise 6 lira 33 kuruş. İzmir’de benzinin fiyatı 6 lira 71 kuruştan motorinin litre fiyatı ise 6 lira 34 kuruş.

 Yeni fiyatlara göre benzinin litre fiyatının 5 TL, motorinin de 4.50 TL ye kadar indirilmesi gerekir” diye konuştu.

 “FİYATLAR KALICI OLURSA EKONOMİ CANLANIR”

Petrol fiyatlarındaki düşüşün kalıcı olması halinde bunun Türkiye’nin ekonomik büyümesine katkısının çok büyük olacağını belirten Palandöken, “Ülke olarak en büyük ithalatı enerji sektöründe yapıyoruz. Bunun içinde ham petrol ve motorinin payı oldukça yüksek.

Petrol fiyatlarındaki düşüş son aylarda cari fazla verdiğimiz ekonomide bu trendin süreceğine işaret ediyor. Dolayısıyla enflasyon düşerken ekonomik büyüme artacak ve dış ticaret açığı da pozitif yönde etkilenecek” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
27°
açık
banner202