Kuyruk başına 5 TL

Ege ve Akdeniz’i saran balon balığı ve aslan balığı gibi türlerin avlanması için yöntem arayışında olan Tarım ve Orman Bakanlığı, balıkçı ve vatandaşların getirdiği her balon balığı kuyruğu başına 5 TL ödeme kararı aldı.

EKONOMİ 14.03.2020, 09:59
Kuyruk başına 5 TL

ÖNDER YILMAZ

TBMM Dışişleri Komisyonu’nda Türkiye ile Moritanya arasındaki balıkçılık anlaşması görüşülürken, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, “Moritanya gibi balık çeşitliliğinin fazla olduğu ülkelere son dönemde firmalarımızın ilgisi arttı. Moritanya’da 50 gemimiz avcılık yapıyor” dedi.

Yatırımlar artıyor

Kuran, “Dört firmamızın balık yağı ve balık unu üretim tesisi, bir firmamızın balık işleme fabrikası ve bir soğuk hava deposu var. Balıkçılarımızın yatırımlarının tutarı ise toplamda 200 milyon doları aşmış durumda” şeklinde bilgilendirdi.

Komisyonda Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay da, Türkiye’de balıçılığın avcılık ve kültür balıkçılığı olarak gerçekleştirildiğini belirterek şunları kaydetti:

“Türkiye’deki avcılık kapasitesi Karadeniz’in, Marmara’nın ve Ege’nin hatta Akdeniz’i de eklersek, kaldıramayacağı kadar büyük bir potansiyele sahip. İstanbul’daki balıkçı teknelerinin her biri 40 metre, 45 metre boyunda. Bunlar okyanuslara göre yapılmış tekneler. Yurt dışına gönderilmesi Türkiye’nin avantajına, hatta balıkçılıkta gelişmiş ülkelerin filolarına baktığımız zaman dünyanın pek çok denizlerine yayılmış bu avcılığı yapan bir filoya sahip. Türkiye de bu yolda ilerliyor.”

İlaç firması satın alacak

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay, zehirli türlerin yarattığı risklere karşı balıkçıları destekleme kararı aldıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Balon balığını karaya çıkardığınız zaman kedi, köpek bile yese ölür. Özel avcılık operasyonlarına izin veriyoruz, vatandaşa müsaade ediyoruz, yakaladığı zaman kuyruğunu getirene destek başlatacağız. Ayrıca bir ilaç firması da bu balon balığının zehrini kullanmak üzere ülkemizle de anlaşma yapmak üzere.”

Atalay, “Balon balıkları kuyruktan rahatlıkla tanındığı için kuyruk getirilmesi yeterli* dedi. Her balon balığı kuyruğu için 5 TL ücret desteğinin balıkçılar için önemli bir gelir kaynağı olacağı belirtiliyor.

Yorumlar (0)
31°
parçalı az bulutlu
banner202