Düşen uçağın ardından İran hükümeti açıklama yaptı

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna Havayolları'na ait Boeing 737 tipindeki yolcu uçağının İran tarafından füzeyle düşürülmesi tüm dünyayı tedirgin etmişti. Düşürülen uçağın ardından açıklama yapan Rusya, "Bu hata İran askeri tarafından yapılmış bir hata, İran hükümeti tarafından değil" dedi.

DÜNYA 11.01.2020, 17:02 İlkem Baydar
Düşen uçağın ardından İran hükümeti açıklama yaptı

Ukrayna Havayolları'na ait Boeing 737 tipindeki yolcu uçağının İran tarafından füzeyle düşürüldü. Düşürülen uçağın ardından açıklama yapan Rusya, "Bu hata İran askeri tarafından yapılmış bir hata, İran hükümeti tarafından değil" dedi. Rusya parlamentosunun alt kanadı olan Duma'nın Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı Yuriy Şvıtkin tarafından yapılan açıklamada, "Bu kazaya sebebiyet veren Amerika Birleşik Devletleri'nin ve İran'ın hareketlerini kınamak gerekiyor. Amerika'nın provoke eylemleri de burada rol aldı. Bu hata İran askeri tarafından yapılmış bir hata, İran hükümeti tarafından değil. Biz hiçbir şekilde bu yolcu uçağını düşüren eylemleri desteklemiyoruz" ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri Bakanlığı ve İran Genelkurmay Başkanlığı ‘nın erken saatlerde yaptığı açıklamada ise uçağın düşmesine "insani hata ile yanlışlıkla" ateşlenen bir roketin sebep olduğu söyleyrek İran Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı General Emir Ali Hacızade de tüm sorumluluğu üstüne aldığını açıkladı.

Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu