İzmir'de yüksek kiralar ve aidatlar vatandaşları zorluyor

Hem ev sahipleri hem de kiracıları olumsuz etkileyen yüksek kiralar ve aidatlar pek çok kişinin isyan etmesine neden oldu.

İzmir'de yüksek kiralar ve aidatlar vatandaşları zorluyor

İzmir'de vatandaşları zorlayan konuların başında yüksek ev kiraları ve kira bedelinde olan aidatlar geliyor. Her geçen yıl bu ücretlerin katlanarak artması büyük dikkat çekiyor. Bunun üzerine vatandaşlar bir an önce kiraların ve aidatların düzenlenmesi adına yetkililerden yardım istediklerini belirlediler. 

Yüksek aidatlar kira bedelinde

Şehirde özellikle yeni yapılan binaların mevkilerine göre kira ücretleri 4 bin liradan başlıyor. Yüksek kiralı lüks sitelerdeki dairelerin aidatları ise en az 500 lira olarak belirlenmiş. Özellikle apartman yaşamında düzeni sağlamak, bölgeyi temiz tutmak ve oturanların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik gerçekleştirilen çalışmalarda aidat ödemek zorunlu olarak görülüyor. 

Türkiye Veri İşleme Merkezi tarafından konu hakkında bir araştırma yapılmış. Bu araştırma sonrasında İzmir il merkezinde bulunan ilçelerden en yüksek kira ve aidat bedeline sahip olanlar belirlenmiş. 

Bu verilere bakılarak site aidatlarının en yüksek olduğu ilçe Güzelbahçe olmuş. Ortalama daire başı aidat bedeli 400 lira olmakla birlikte bu fiyat verilen hizmet kalitesine göre artış gösteriyor. Vatandaşın aidat bedeline itiraz hakkı da var ancak bunun için kat maliklerinin genel kurula katılım göstermesi bekleniyor. aidatın ödenmemesi ise bir süre sonra kişilerin icralık olmasına neden olabilir. Yüksek kira ve aidatlardan şikayetçi olan İzmirliler bu konuda bir düzenleme yapılmasını bekliyorlar. 

Yorumlar (0)
19°
parçalı bulutlu