Foça'da muhtardan toplu sünnet jesti

İzmir’in Foça'da bulunan Yenibağarası Mahallesi’nin 2019 yerel seçimleriyle gelen yeni muhtarı Cihat Gerihan dar gelirli ailelerin çocuklarını gösterişli bir düğünle toplu sünnet ettirdi

Foça'da muhtardan toplu sünnet jesti

Ekibindeki azalarıyla beraber imece usulünü yeniden günümüze getirmeye çalıştıklarını ifade eden muhtar Gerihan'a hem çocuklar hem de aileler alkışlarıyla teşekkürlerini iletti.

Muhtar Gerihan; son olarak görevde bulunduğu Foça Kaymakamlığı özel şoförlüğünden seçimler öncesinde kendi talebi doğrultusunda emekliye ayrıldı. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde doğduğu ve büyüdüğü ve geçmiş senelerde kendi babasının da muhtarlık görevini yaptığı Yenibağarası Mahallesi’nin yeni muhtarı oldu. Aza ekip üyeleri ile beraber olağan muhtarlık faaliyetlerinin yanı sıra neler gerçekleştirebileceklerini, dar gelirli ailelere nasıl erişebileceklerini değerlendirdiler. Daha sonra toplu sünnet için ailelerle iletişime geçtiler. Başvurusu yapılan 5 çocuk için sünnet kıyafetlerinden düğün pastasına, gezdirilecek konvoy aracından salon ve düğün sanatçılarına varana kadar bütün masraflar, en büyük yardım payıyla kendilerinden olması kaydıyla imece usulü gerçekleştirilerek mahalleliden temin edildi. Muhtar Gerihan her çocukla teker teker pasta kesti. Söylenen müzikler eşliğinde çocuklarla beraber eğlenildi. “Oldu da Bitti Maşallah, Damat Olur İnşallah” sözleriyle sünnet işlemleri gerçekleştirildi. Düğün sonrası hem çocuklar hem de aileleri alkışları ile muhtar Cihat Gerihan'a teşekkürlerini iletti.   

İlk olarak imece olması kaydıyla birlik ve beraberliğim sembollerini ve geleneklerini yeniden günümüzde yaşatmak istediklerini dile getiren Gerihan; “En küçüğü 6 aylık en büyüğü ise 5 yaşınını dolduran 5 yavrumuzun sünnetlerini gerçekleştirdik. Ailelerinin gözlerindeki mutluluk, ettikleri hayır duaları benim için dünyalara bedel. Görevimde olduğum sürece her sene mahallemizde bu etkinlikleri devam ettireceğiz. Ekonomik durumu yerinde olmayan ve ihtiyacı olan herkese yetişmeye çalışacağız. Kaymakam şoförlüğünün ardından doğup büyüdüğüm mahallemde, aynı zaman eski bir muhtarın da oğlu olduğum mahallemde muhtar olarak göreve gelmekten gurur ve mutluluk duyuyorum" diye konuştu.

Yorumlar (0)
14°
parçalı az bulutlu