Doktoru zayıflatan bisiklet, evde sağlık hizmeti'nin aracı oldu

Ödemiş Devlet Hastanesi doktorlarından Ümit Yavuz, 50 kilo vermesinde en büyük yardımcı olan bisikletini 5 yıldır evde sağlık hizmetlerinde kullanıyor. Yavuz, görev yaptığı hastaneye gitmek için her gün 20 kilometre bisiklet sürüyor.

YAŞAM 21.03.2020, 12:53 21.03.2020, 13:10 Beril Erkanlı
Doktoru zayıflatan bisiklet, evde sağlık hizmeti'nin aracı oldu

Ödemiş Devlet Hastanesinde görevli Ümit Yavuz'un vücut ağırlığı, 2014 yılında 125 kiloya kadar çıktı. Bu dönemde yaşam biçimini değiştirmeye karar veren Yavuz, bisiklet yardımıyla 50 kilo zayıflayadı. İzmirli doktor Ümit Yavuz, Ödemiş Devlet Hastanesi'nin kendisine tahsis ettiği bisikleti ile evde sağlık hizmetini yürütüyor. Her gün bisikletle 20 kilometre kateden Yavuz, ayda 300 hastaya evde sağlık hizmeti verdi ve 5 yılda da binlerce kişiye şifa dağıtıyor. Doktor Yavuz, kendisi ve hastalarının hayatında etkisi olan bisikletiyle ulusal ve uluslararası yarışmalara da girdi. Çeşme ve Antalya'da düzenlenen organizasyonlarda çeşitli dereceler elde etti.

"Kalp masajı yapmakta zorlanıyordum"

Dr. Ümit Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fazla kiloları nedeniyle acil serviste kalp masajı yapmakta zorlandığı için zayıflama kararı aldığını belirtti.

Evde sağlık hizmeti görevi sırasında da otopark sıkıntısı nedeniyle bisiklet kullandığını anlatan Yavuz, şunları belirtti

"Evdeki hastaları ziyarete başladığımda kiloluydum. Sonra bisiklet kullanmaya başladım ve bu süreçte zayıfladım. Bu durum Başhekim Ömer Bey'in de dikkatini çekti ve bana bir bisiklet tahsis etti. Yaklaşık 2,5 yıldır evde sağlık hizmetine bu bisikletle ulaşıyorum."

Günde 12-15 hastayı ziyaret ettiğini belirten Yavuz, böylece günde ortalama 20 kilometre pedal çevirdiğini dile getirdi.

Sağlıklı bir yaşam için ilk adımı atmanın büyük önem taşıdığını vurgulayan Yavuz, "Herkese uygun bir spor dalı, beslenme programı vardır. Bu yüzden sloganımı da 'Bahanen olmasın' olarak belirledim." diye konuştu.

"Doktorumuz rol model oldu"

Ödemiş Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ömer Koçak da Evde Sağlık Hizmetleri kapasitesini gün geçtikçe yükselttiklerini ve hastaneye gelemeyen hastalara hizmet ulaştırdıklarını aktardı.

Dr. Ümit Yavuz'un bisikleti çok sevdiğini ve insanları sağlıklı yaşama özendirdiğini söyleyen Koçak, "Bisikletle de hizmet verebileceğimizi düşündük ve böylece yeni bir sağlık birimi oluşturduk. Hastalarımızdan olumlu geri bildirim alıyoruz. Trafik sıkışıklığına takılmıyoruz. Doktorumuz bu konuda rol model oldu." dedi.

Ödemişli Neziha Ozmış ise 92 yaşındaki annesinin yatağa bağımlı olduğunu, Dr. Yavuz'un düzenli aralıklarla evlerini bisikletiyle ziyaret ederek annesine evde sağlık hizmeti verdiğini dile getirdi.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu