Zeki insanların hangi müzikleri dinledikleri belirlendi

Bilim insanları IQ ile dinlenilen müzik türü arasında bir ilişkinin olduğunu belirtirken zeki insanların genelde ne tür müzikler dinlediklerini ortaya koydular.

BİLİM 18.08.2019, 15:46
Zeki insanların hangi müzikleri dinledikleri belirlendi

Bilim insanları tarafından yapılan araştırma sonrasında IQ seviyesi ile dinlenilen müzikler arasında yakın bir ilişki olduğu belirlendi. Araştırmalar sonrasında sözlü müzik dinleyenlerden daha çok enstrümantal müzikleri dinlemeyi daha çok seven kişilerin daha yüksek IQ seviyesine sahip oldukları belirlendi. 

Dinlenilen müzik zeka hakkında ipuçları veriyor

Oxford Brooles Üniversitesi'nde yapılan araştırma sonrasında öğrenciler üzerinde inceleme başlatıldı. 467 öğrenci üzerinde gerçekleştirilen zeka testi sonrasında tercih ettikleri müzik türlerini de sıralamaları istendi. Ardından yüksek IQ seviyesine sahip olan öğrencilerin genellikle enstrümantal müzikleri tercih ettikleri belirlendi. Yapılan inceleme ve değerlendirme sonrasında zeki bireylerin genellikle daha alışılmadık şeyler aradıklarını belirledi. 

Şarkı sözü olan şarkıların belirgin içerikleri bulunmasından dolayı zeki insanları sözsüz müzikleri tercih ederek hayal güçlerini daha fazla kullanıyorlar. Böylece müzik dinlerde kendi yorumlarını katabiliyorlar. Araştırma Evolutionary Biological Sciences isimli bilimsel dergide de yayınlanırken konu hakkındaki araştırmaların derinleştirildiği öğrenildi. Müziğin ruhu besleyen, zekayı geliştiren ve hayal gücüne katkı sağlayan bir yönü de bulunuyor. Ancak doğru müzik seçiminin yapılması bu aşamada son derece önemli. 

Yorumlar (0)
35°
açık