Trafikte gürültü radarı dönemi başlıyor!

Günümüzde araçların trafikte çıkardığı egzoz sesleri ile çevredeki insanlara verilen rahatsızlığın engellenmesi adına yeni bir dönem başlıyor.

BİLİM 02.09.2019, 15:00 02.09.2019, 15:57 Elif İşçi /elifisci@izmirgundem.com
Trafikte gürültü radarı dönemi başlıyor!

Son dönemlerde trafikteki araç sayısı giderek arttı. Hal böyle olunca egzozların çıkardığı abartılı sesler çevredeki vatandaşları olumsuz etkilemeye başladı. Egzozlardan çıkan kirli hava için bir filtre sistemi çıkarılmıştı. Bunun üzerine geliştirilen yeni sistemlerin ardından hava kirliliğinin önüne geçebilmek adına çalışmalar yapılmış olmasına rağmen ses kirliliği için henüz bir düzenleme yapılmamıştı. 

Egzozların çıkardığı gürültülü sesten dolayı meydana gelen rahatsızlık sadece bizim ülkemizde değil Fransa gibi ülkelerde de çeşitli sorunlara neden oluyor. Paris'te çözüm getirmek amacıyla dikkat çekici bir çalışma gerçekleştirildi. Elektrik direklerine gürültü radarlarının takılmasına karar verildi. Bu radarlarla birlikte ses seviyesinin gerekenden fazla çıkması alarm mekanizmasını harekete geçirecek. Bunun üzerine alarm çalmaya başlayacak. 

Gürültü radarı sistemi bulundu

Ekipmanın harekete geçmesi için gerekli ana malzeme kamera olarak ifade ediliyor. Yüksek ses seviyesi algılandığı zaman kamera otomatik olarak devreye girecek. Otomobilin modeli ve plakası bu kamera sayesinde kayıt altına alınacak. Yeni geliştirilen ve tanıtılan bu cihaz aracın yerini belirlemek, gürültü seviyesini ölçmek için çeşitli ekipmanlardan oluşacak. Fransa'da bu konuda gürültü engelleyici bazı yasaklar bulunuyor. Ancak her zaman polis tarafından yasakları delen araç sahiplerinin yakalanması mümkün değil. Sürecin kesintisiz bir şekilde işlemesi için otomatik hale getirilmesi planlanıyor. Böylece vatandaşların yaşadığı rahatsızlık durumu tamamen ortadan kaldırılmış olacak. Gürültü radarının işe yaraması halinde dünya çapında yayılması da beklentiler arasında yer alıyor.

Yorumlar (0)
açık