Tek mesajla çalınan telefon bulunuyor!

Bir Türk mühendis tarafından geliştirilen yazılım çalınan telefonların tek bir mesajla bulunmasını sağlarken proje Türkiye'den ilgi görmedi.

Tek mesajla çalınan telefon bulunuyor!

Adana'da bir Türk mühendis pek çok kişinin işine yarayacağı bir yazılım üretimi  yaptı. Yazılım Mühendisi Berkan Arıkan kişilerin telefonlarının çalınması halinde hırsıza mesaj atan bir yazılı yaptı. Buna göre telefona bir süre sonra 'Sayın hırsız telefonu bırak' şeklinde bir mesaj gönderiliyor. Ancak çaldığı kapıların ilgisizlik nedeniyle yüzüne kapatılmasının ardından bir Alman firması ile anlaştı. Yazılımın tüm haklarını Alman firmasına sattıktan sonra dünyaya pazarlamaya başladı. 

Türk firmalar ilgi göstermedi

Telefonunu çaldırdıktan sonra böyle bir yazılım yaptığı öğrenildi. Arkadaşlarıyla bir büfede alışveriş yaptığı sırada telefonunu unuttu ve ardından yeniden bulamadı. Ardından polise haber verdi. Ancak olay yerine polis ekipleri gelene kadar bilgisayarını açarak daha önce kendisi tarafından yapılan ve telefonuna yüklediği yazılım programını takip etti. Hırsızın telefonu aldıktan sonra hangi yöne gittiğini tespit etti. Yazılım sayesinde hırsız telefonu kapatmayı beceremedi. Ardından 'sayın hırsız telefonu polise teslim et' şeklinde mesajlar atmaya çalıştı. 

Mesajların etkisi ile birlikte panik olan hırsızın polis tarafından yakalanmasını sağladı. Yaptığı yazılımın işe yaraması üzerine Türkiye'de firmalardan destek istedi. Programının tanıtımının yapılmasını istedi. Ancak pek çok firmaya başvurmasına rağmen bir türlü gereken desteği göremedi. 2018 yılında Almanya'dan gelen bir firmaya 3 bin euroya programı sattığı öğrenildi. Alman firma ise hükümetten aldığı destek sonrasında yazılımı geliştirdi ve bir süre sonra  tüm dünyaya pazarlamaya başladı. 

Yorumlar (0)
-1°
parçalı az bulutlu