Iphone kullananlar dikkat! Hackerler izliyor olabilir!

Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırma sonrasında hackerlerin yıllardır Iphone marka telefonları çeşitli yöntemlerle izlediklerini ortaya koydu.

BİLİM 02.09.2019, 10:32 02.09.2019, 15:57 Elif İşçi /elifisci@izmirgundem.com
Iphone kullananlar dikkat! Hackerler izliyor olabilir!

Google'da çalışan güvenlik uzmanları tarafından yeni bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırma sonrasında kötü niyetli olan yazılımcıların yıllardır çeşitli web siteleri üzerinden geliştirdikleri bir yöntem sayesinde Iphone marka telefonları inceledikleri, fotoğraflarına, rehberlerine ve başka özel bilgilerine aslında çok kolay bir şekilde ulaştıklarını ortaya koydu. 

Iphone kullananlar tehlike altında

Google'da olabilecek çeşitli güvenlik açıklarının tespit edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması için çalışma yapan ekipler bu çalışma sonrasında aslında hackerlerin çok uzun zamandır Iphone marka telefonları çeşitli yönlerden izleyebildiklerini ortaya koydu. Hackleme işlemini net bir şekilde gerçekleştirmese de bu süreçte Whatsapp, Instagram ve Gmail gibi özel yazışmaların ve bilgilerin bulunduğu uygulamalara dahi giriş yapabildikleri belirlendi. 

Google tarafından tespit edilen bu güvenlik açığı geçtiğimiz Şubat ayında Apple yetkililerine rapor olarak sunuldu. Ardından Apple açığı kapatmak için yeni bir işletim sistemine geçti. Yapılan güncellemeler sonrasında güvenlik sorunlarının büyük bir kısmı ortadan kaldırıldı. Ancak Apple ardından yeni bir açıklamada bulundu. Bu açıklamaya göre mevcut sorunun aslında Safari tarayıcısı üzerinden gerçekleştiğini ifade etti. Konu hakkında hala incelemeler devam ediyor. 

Yorumlar (0)
açık