Boeing 737 Max havayolu şirketlerini zora soktu

Boeing 737 Max uçaklarda yaşanan arızalar ve ölümlü kazaların ardından yasaklanması havayolu şirketlerinin adeta 30 yıl geriye dönmesine neden oldu.

Boeing 737 Max havayolu şirketlerini zora soktu

Geçtiğimiz aylarda meydana gelen iki ölümcül kazanın Boeing 737 Max uçaklarında meydana gelmesi çeşitli endişeleri de gündeme getirdi. Yapılan incelemelerde hatalı üretimlerin yapıldığı ve üretim şirketinin durumu kabul ettiği belirlendi. Bunun ardından daha fazla can kaybına neden olmamak için dünya genelinde uçuş yasağı getirilmesine karar verildi. 

Uçakların yerde bekletilmesinin ardından durumdan havayolu şirketleri ciddi anlamda etkilendi. Bu boşluğun doldurulması için yeni alternatifler düşünüldü. Özellikle pek çok havayolu şirketi tarafından Boeing 737 uçaklar kiralanmaya başlandı. Bunun için şirketlerin sıraya bile giriği öğrenildi. Durumun ciddiyetinin üzerine en son 1988 yılında üretimi durdurulan Boeing 737-200 uçakları kiralamaya çalışan şirketlerin olduğu da ortaya çıktı. 

Havayolu şirketleri 30 yıl geriye döndü

Havacılık danışmanı Phil Seymour tarafından yapılan açıklamalara göre eski serilerin tercih edilmesi şirketlerin neredeyse 30 yıl geriye döndüğünü ortaya çıkardı. Gerçekleşen bu durumun ardından pek çok havayolu şirketinin zarar etmeye başladığı tespit edildi. Ayrıca hatalı ve riskli olan uçakların yere indirilmesinin ardından çalışan eleman fazlalığı meydana geldi. İlk çeyrek kar zarar açıklamalarında pek çok havayolu şirketinin zarar açıklaması tepkilere neden oldu. Konu hakkında çalışmalar hala devam ediyor. Şirketler ise eskiye dönüşte adeta sıraya girmiş gibi görünüyorlar. 

Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu