Apple batarya değişimini yasakladı!

Apple yaptığı açıklamada sadece resmi kabul edilen yerlerde batarya değişimi yapılacağını geri kalan bölgelerde batarya değişimini yasakladığını açıkladı.

BİLİM 15.08.2019, 12:51 17.08.2019, 01:02 Elif İşçi /elifisci@izmirgundem.com
Apple batarya değişimini yasakladı!

Bir hafta önce Apple tarafından yapılan resmi bir açıklama sonrasında sadece resmi kabul edilen belirlenmiş bölgelerde batarya değişiminin gerçekleştirilebileceği ifade edildi. Başka servislerde daha uygun fiyata yapılan batarya değişimleri yasaklandı. Bu duruma vatandaşlar tepki göstermeye başladılar. Bu uygulamanın sadece vatandaşlara daha yüksek fiyatlar ödettirmek için olduğu düşünüldü. Ancak bunun üzerine Apple tarafından konuya yeni bir açıklama getirildi. 

Batarya yasağı hakkında açıklama geldi

Resmi olmayan yetkili servisler tarafından gerçekleştirilen batarya değişimleri sonrasında telefon açıldığında 'orijinal bir iphone bataryasına sahip olduğunu doğrulayamadık' ibaresi ile karşılaşılıyor. Bu durum ise orjinal bir batarya takılmadığını ortaya koyuyor. Orijinal olmayan batarya ise hem telefonun ömrünü kısaltıyor hem de telefondan alınan verimin giderek düşmesine neden oluyor. 

Yetkililer bunun üzerine harekete geçerek sadece yetkili olan servislerde değişimlere izin verildiğini ve sahteciliğin önüne geçilmek için bu uygulamanın gerçekleştirildiğini ifade ettiler. Yapılan uygulamanın daha fazla para ödetmek için değil müşterilerin ciddiye alınması sebebiyle olası sorunları önlemek için gerçekleştirildiğinin altı bir kez daha çizildi. Sahte işlemler güvenlik ve performans sorunlarını beraberinde getirdiği gibi kullanılmış pillerin takılması iyi niyetin suistimal edilmesine sebep oluyor. 

Yorumlar (0)
12°
açık