SARIGEDİK’TEN SPORCU SAĞLIĞI İÇİN ULUSLARARASI HAMLE

İzmir'de geçtiğimiz aylarda düzenlenen 5. Uluslararası Aile Hekimliği Kongresi, Türkiye ve Moldova arasında yeni bir çalışma grubunun doğmasını sağladı. Oluşturulacak ekip, sporcu sağlığına dair önemli çalışmalar yapacak.

SPOR 16.09.2020, 17:27 Ecem Atabay
SARIGEDİK’TEN SPORCU SAĞLIĞI İÇİN ULUSLARARASI HAMLE

Küçük Kulüp Başkanı Emre Sarıgedik, Katip Çelebi Üniversitesi Aile Hekimliği A.B.D Başkanı Prof. Dr. Kurtuluş Öngel ve Uşak Üniversitesi Aile Hekimliği A.B.D Başkanı Dr. Utku Eser'in İzmir'de düzenlenen 5. Uluslararası Aile Hekimliği Kongresi'ndeki çalışmaları sonuç verdi.

Üç ismin kongrede bir araya geldikleri Moldova Aile Hekimleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Nathalie Zarbailov ile yaptıkları görüşmeler sonucunda iki ülke arasında spor sağlığı konulu ortak bir proje grubu oluşturulması adına çalışmalar başlatıldı.

Çalışmaların odak noktasındaysa koronavirüs bulunurken, sporcu sakatlanmaları, koronavirüsten korunma yolları ve spor alanlarında hijyenin sağlanması gibi konular ele alınacak.

Konuya ilişkin kısa bir bilgi veren Sarıgedik, "Paydaşın birden çok olduğu alanlarda, verimli çalışmalar ortaya koymak için pay sahiplerini aynı masaya oturtmak gerekiyor. Hekimlerimiz oluşturulan çalışma grubunda salon, saha ve kortlarımızın nasıl daha sağlıklı hale getirileceğine ilişkin görüşlerini belirtirken, masanın diğer tarafında da elbette önlemlerin uygulanabilirliğinin ortaya konması adına spor yöneticileri olacak. Yapacağımız çalışmanın, iki ülkede de sporcularımızı virüsten korumak adına faydalı sonuçlar doğuracağına inanıyorum. Moldova 4,5 milyon kadar nüfusu olan bir ülke olsa da, geçmişte SSCB bloğunda yer almasından dolayı güçlü bir spor hafızasına sahip bir ülke. Her iki tarafın da birbirinden öğrenecek şeylerinin olduğu düşünüyorum." dedi.

Yorumlar (0)
14°
açık
banner202