Türk insanı bu sebeple ağrı çekiyor!

Türk insanının en büyük sağlık şikayetlerinden birisi olan ağrıların asıl sebebi ortaya çıktı. D vitamini eksikliği ağrılı bir yaşamı beraberinde getiriyor.

Türk insanı bu sebeple ağrı çekiyor!

Türk doktorlar tarafından yapılan detaylı bir araştırmanın ardından kas ve eklem ağrılarının en önemli nedeni ortaya çıktı. Günümüzde pek çok kişinin doktorlara kas ve eklem ağrıları sebebiyle başvuru yaptıkları belirlendi. Bu kadar çok ağrı problemi yaşayan kişi varken sorunun kaynağına inilmek için detaylı bir araştırma yapıldı. Bu araştırmaya göre pek çok kişide ortak bir nokta bulundu. 

Ağrıların kaynağı D vitamini eksikliği

Akdeniz iklimi etkisi altında olan Türkiye'de en fazla görülen vitaminin D vitamini olması şaşırtıcı bir sorun olarak değerlendirildi. Bu anlamda yapılan araştırmanın derinleştirilmesi üzerinde kadınlarda daha fazla görüldüğü ve bu oranın yüzde 93 oranında gerçekleştiği ifade edildi. 

Fizik tedavi polikliniklerine ağrı şikayeti ile başvuran kişilerin aslında D vitamini eksikliğine bağlı olarak bir ağrı yaşadıkları tespit edildi. Eksiklik güneşle bağlantılı olarak kışın daha çok dikkat çekiyor. Ancak sadece kas ve eklem ağrılarına sebep olmadığı, durumun ilerlemesi haline başka hastalıklara da sebep olabileceği belirlendi. D vitamininin ciddiye alınmaması halinde ve gerekli önlemler alınmadığı takdirde yorgunluk,depresyon, tansiyon, kalp ve diyabet gibi ciddi sorunları da tetiklemesi mümkün. Modern yaşam biçimi içerisinde güneşe çıkmayı unuttuğumuz anlarda D vitamini eksikliğini geçmişe göre daha fazla yaşadığımız belirlendi. 

Yorumlar (0)
18°
parçalı bulutlu