“Selam ve Saygı” Projesi Yayılıyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık çalışanlarının karşı karşıya kaldığı şiddet olaylarını azaltmayı hedefleyen "Selam ve Saygı Projesi", İzmir'in diğer hastanelerinde de uygulanmaya hazırlanıyor.

“Selam ve Saygı” Projesi Yayılıyor

İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uygulanmaya başlanan "Selam ve Saygı Projesi" kapsamında, 5 ay önce, doktorlar ve hemşireler başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına "etkili iletişim" eğitimi verildi. Eğitim kapsamında hastanenin belirli noktalarında iletişimin önemini anlatan afişler asıldı ve personelin yakasına "güler yüz" ifadelerini taşıyan rozet takıldı.

Yapılan proje hakkında açıklama yapan İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Burak Öztop, uygulamaya başladıkları Selam ve Saygı Projesi’nden olumlu sonuçlar aldıklarını dile getirdi. Projeyi diğer hastanelere de yaymak istediklerini belirten Öztop, “Çalışmamızın başladığı günden itibaren günümüze kadar gözle görülür bir şekilde personelimiz ve hastalar arasında ilişkilerin düzelmeyi görmeye başladık. Hastalarımız, hayata geçen projeye ilişkin mutlu olduklarıyla ilgili bize dönüşler yapıyor. Uzun süreçte hasta hekim arasındaki beyaz kodların ve ilgili sıkıntıların, verisel düzeyde de azalacağını bekliyoruz. Projemizi pilot olarak uygulandığımız süreçte kentte bulunan diğer hastanelerde sağlık çalışanlarının hastaları tarafından şiddete uğraması bizi çok üzdü. İzmir halkının ne kadar güler yüzlü ve sevecen insanlar olduğunu biliyoruz. Münferit olan birkaç olayın ne halkımıza mal edilmesini ne de çalışanlarımızın bu olaya böyle bakmasını istiyoruz” diye konuştu.

Sağlık çalışanlarının tek amacının hastalarını tedavi edip memnun bir şekilde hastaneden ayrılmalarını sağlamak olduğunu dile getiren Doç. Dr. Erdem Özer ise, "Projenin hayata geçmesiyle hastalarımız daha memnun bir şekilde hastanemizden ayrılmaya başladı. Sağlıkta şiddetin önlenmesi için hastalarımızın bize, bizim de onlara bazı durumlar da anlayışlı olmamız gerekiyor. Hastalarımız bize geldiğinde onlarla konuşuyoruz. Daha sakin olmalarını, bizlerle iyi bir iletişim kurarlarsa tanı ve tedavilerinin daha iyi ilerleyeceğini uyumun daha iyi olacağını söyleyerek onları tedavi etmeye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu