Okul öncesi çocukların okula uyumu için yapılabilecekler!

Okullar başlarken çocukların okula uyum sorunu yaşamamaları adına uzmanlar velilere ve öğretmenlere bazı konularda dikkatli olmaları için uyarılarda bulundular.

SAĞLIK 02.09.2019, 12:52 02.09.2019, 15:57 Elif İşçi /elifisci@izmirgundem.com
Okul öncesi çocukların okula uyumu için yapılabilecekler!

Okullar başlamadan önce okula yeni başlayacak öğrenciler kadar aileler ve öğretmenler de bazı konularda strese girmeye başladılar. Bu konuda gerekli özenin gösterilmesi çocukların okula uyum sürecinin hızlanması açısından son derece etkili olabilir. Bazı öğretmenlerin disiplin adı altında sert tutumlar sergilemeleri bir süre sonra çocukların okuldan soğumalarına ve isteksiz tavırlar sergilemelerine neden olabilir. Okulda çocuklar arasında uyum da son derece önemli bir unsur olarak görülüyor. Çocukların birbirlerini dışlamaları ve aksi tavırlar sergilemeleri bir süre sonra uyum sürecinin zorlaşmasına neden olabilir. 

Çocukların uyku düzenine dikkat edin

Genellikle uykusuz kalan çocukların okul saatlerinde kendilerini yorgun hissetmelerinden dolayı verimli hareket edemedikleri belirlendi. Okula giden çocuklara belirli bir rutin içerisinde düzenli uyku sürecinin aşılanması okul hayatındaki başarısı açısından son derece önemli. Yeteri kadar uyumayan çocukların okulda hırçın davrandıkları, öğrenme sorunları yaşadıkları ve odaklanamadıkları tespit edildi. Bu süreçte çocukların okula gitmeden önce sağlıklı bir kahvaltı alışkanlıkları edinmeleri son derece önemli. 

Çocukların okulda uyumlu davranmaları ve sorumluluk bilincine sahip olmaları için çantalarını kendileri toplamaları sürecin başlangıcı açısından iyi bir seçenek olabilir. Bazı aileler çocuklara çantalarını toplama, kıyafetlerini giyme konusunda sorumluluklar vermekten kaçınıyorlar. Ancak bu durum ilerleyen yıllarda sorumluluk alma bilinçlerinin olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Tutarlı bir eğitim süreci çocukların ilerleyen yıllarda başarılı bir hayat geçirmeleri açısından da son derece etkilidir. 

Yorumlar (0)
10°
parçalı az bulutlu