İri göz güzellikten daha çok hastalık belirtisi olabilir

Toplumda iri gözler güzellik algısı olarak kabul edilirken doktorlar iri gözlerin altında özellikle kadınlarda tiroit hastalığının yatabileceğini ifade ediyorlar.

SAĞLIK 15.08.2019, 12:39
İri göz güzellikten daha çok hastalık belirtisi olabilir

Toplumumuzda özellikle kadınlarda iri gözler güzelliğin bir çeşit algısı olarak ifade ediliyor. Bu anlamda pek çok kişi iri gözlere sahip olmak istiyor. Ancak uzman doktorlar tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında iri gözlerin aslında hastalık belirtisi olabileceği ifade edildi. Kadınlarda erkeklere göre beş kat daha fazla olan tiroit hastalığı göz bebeklerinin hızla büyümesine neden oluyor. 

Tiroit hastalığını gözlerden anlayabilirsiniz

Tiroit hastalığının başlıca belirtileri arasında göz kapaklarında şişkinlik ve kızarıklık ile birlikte kanlanma şikayetleri meydana gelmektedir. Tiroit hastalığı olan kişilerin göz bebeklerinde gözle Onbahis görülür bir büyüme meydana gelmektedir. Ancak iri göze sahip olanlar güzellik algısı olduğunu düşündükleri için genellikle bu durumu pek ciddiye almazlar. 

gözlerde meydana gelen irileşmenin mutlaka uzman bir doktor tarafından kontrol altına alınması gerekiyor. tiroit hastalığının tanısının konmasında ve dolayısıyla tedavisinin yapılması aşamasında geç kalınması halinde görme bozuklukları meydana gelebilir. Gözlerde görme fonksiyonlarının kaybolması ve şekil bozukluklarının meydana gelmesi bir süre sonra bu sorunların kalıcı hale gelmesine neden olabilir. Özellikle gözün içerisinde meydana gelen çukurluk tiroit hastalığına bağlı olarak en sık meydana gelen sorunlardan birisi. Göz sorunlarının büyük bir kısmı tiroit bezinin yanlış çalışmasının ardından meydana geliyor. 

Yorumlar (0)
17°
açık
banner202