Farkında olmadan böbreklerinize zarar veriyorsunuz!

Böbrek yetmezliğinin giderek artan bir problem haline gelmesinin ardından aslında bilmeden yaptıklarımızla böbreklerimize ne kadar zarar verdiğimiz ortaya çıktı.

Farkında olmadan böbreklerinize zarar veriyorsunuz!

Son yıllarda böbrek yetmezliği giderek artan bir problem haline geldi. Pek çok kişinin sorun yaşadığı bu hastalık gerekli önlemlerin alınmadığı takdirde ölümcül sonuçları da beraberinde getiriyor. 

Alışkanlıklarımız böbrekleri etkiliyor

Günümüzde bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanmak son derece olumsuz bir durum olarak değerlendiriliyor. Özellikle antibiyotik kullanımının gereksiz şekilde gerçekleşmesi durumun ciddiyetini bir kez daha ortaya koyuyor. Doktor tarafından önerilmediği takdirde antibiyotik ve ağrı kesicilerden uzak durmak çok önemli. 

Sağlıklı bir insanın gün boyunca en fazla 4 gram tuz tüketmesi gerekiyor. Ancak Türkiye'de bu oran çok fazla olarak belirlenmişken en fazla tuz tüketen ülkeler arasında yer alıyoruz. Genellikle böbrekleri etkileyen tuz tüketiminin azaltılması son derece önemli. 

Gün içerisinde işimiz olduğunda tuvalete çıkmayı sürekli olarak erteliyoruz. Su içmek ne kadar doğal bir alışkanlıksa idrar yapmanın da eşdeğer olduğunun bilinmesi gerekir. Vücuttan fazla sıvının atılması böbreklerin daha fazla zorlanmaması açısından son derece önemli. Bir kişinin günlük 4 ile 6 kez idrara çıkması gerekir. 

Böbreklerde zararlı maddelerin emilimi için su tüketmek son derece önemli. Kişinin gereğinden fazla susuz kalması böbrekleri etkiliyor. Su içmemek bir anlamda kan basıncının yavaşlamasına neden oluyor. Tüm bu alışkanlıklar ya da yapılan yanlışlar böbrek yetmezliği açısından son derece etkili olabilir. 

Yorumlar (0)
10°
parçalı az bulutlu