Erdoğan Çolak : İlaç yokluğu sorunu şubat ayında daha da artacak

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, 120’ye yakın ilacın piyasada bulunmadığını belirtti. Çolak, “İlaç yokluğu sorunu şubat ayında daha da artacak” dedi.

SAĞLIK 11.01.2020, 11:58
Erdoğan Çolak : İlaç yokluğu sorunu şubat ayında daha da artacak

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, “Piyasada 120’ye yakın ilaç bulunamıyor. Hemen hemen her gruptan bir iki ilaçta sorun var. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ilaç sorunu yaşanıyor. Bunun çözümü yerli ilaç üretimini desteklemekten geçiyor” dedi . Çolak, “Bir enfeksiyon hastalığı olan uyuz, iyi beslenememe ve temiz çevrede yaşayamama sonucunda görülüyor. Ciddi bir göç dalgası yaşadık. Uyuz tedavisinde kullanılan ilaçta sıkıntı yaşanıyor” diyerek uyuz hastalığındaki ilaç sıkıntısına değindi.

EN ÇOK AĞRI KESİCİ SATILDI

BirGün'den Burcu Cansu'ya konuşan Çolak, birlik olarak ‘Eczanem nerede’ mobil uygulamasını, ücretsiz bir şekilde halkın kullanımına sunduklarını söyleyerek, bu uygulama ile konuma en yakın eczanelere, nöbetçi eczanelere erişimin mümkün olduğunun altını çizdi. Çolak“Sağlığa ayrılan bütçenin hiçbir zaman yeterli değil. OECD ülkeleri arasında, milli gelire oranla en az sağlık harcaması 4,2’lik oranla Türkiye’de yapıldı. 2019’un ilk dokuz ayında 293 milyon 238 bin adet reçete karşılandı. En çok satılan kalemler ağrı kesiciler ve metabolizma hastalıklarında kullanılan ilaçlar oldu” dedi.

Yorumlar (0)
33°
açık